Zeman lhal o Peroutkovi. Teď chce po Kaslové peníze.

Výroky prezidenta Miloše Zemana o Ferdinandu Peroutkovi jsou součástí sporu mezi prezidentem a vnučkou Peroutky Terezií Kaslovou. Případ teď míří k odvolacímu soudu, k němuž se obrátily obě strany. Zeman chce z Kaslové vyždímat více peněz, Kaslová pak zvrátit rozhodnutí soudu, podle kterého se Zeman nemusí omlouvat.

Kořeny kauzy sahají pět let dozadu, kdy Zeman při příležitosti výročí osvobození Osvětimi pomluvil zesnulého spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutku. Slavného autora podle Zemana fascinoval nacismus, což měl dokládat článek v časopise Přítomnost s titulkem „Hitler je gentleman“. Zeman také Peroutkovi připsal autorství výroku „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Soud prokázal, že v obou případech Zeman nemluvil pravdu.

Na obranu svého dědečka se postavila Terezie Kaslová. Podala na Zemana žalobu k obvodnímu soudu pro Prahu 1. Ten vloni žalobu zamítl s tím, že Kaslová nedoložila, v čem prezident porušil svou povinnost vyplývající z předpisů. Uznal však, že Zeman o Peroutkovi lhal. Kaslová se proti verdiktu soudu odvolala.

Odvolání podal i prezident Zeman. Po Kaslové nyní žádá 20 tisíc korun za advokátní služby.

„Prezidentu republiky byla poskytnuta paušální náhrada, která se poskytuje správním úřadům a obdobným orgánům. Taková náhrada se však od advokátního tarifu liší zhruba o devadesát procent v jeho neprospěch,“ řekl Zemanův advokát Marek Nespala.

Soud původně prezidentovi přiznal náhradu na advokátní služby ve výší 2250 korun. Uvedl, že Zeman, coby vedlejší účastník sporu, nemusel vynakládat peníze na advokátní služby Nespaly. Ty mu totiž poskytuje Kancelář prezidenta republiky.

„Vedlejší účastník je zastoupen advokátem, což soud neshledal účelně vynaloženým nákladem,“ uvedla mluvčí soudu Alena Novotná.

Nespala připustil, že prezident Zeman chce požadovanou částkou Kaslovou vyškolit. Prý se má jednat o výchovná čin.

„Veškerá energie, čas a finanční prostředky, které byly vynaloženy na vedení tohoto případu, vynaloženy být neměly. Z pozice vedlejšího účastníka se jedná o takzvané školné, aby si každý rozmyslel, jestli si skutečně bude dělat z prezidenta trhací kalendář a bude ho žalovat i tam, kde zjevně žalován být nemůže,“ řekl Nespala.

Advokát Kaslové František Vyskočil uvedl, že je porušení úředních povinností ze strany Zemana zřejmé, a omluva je tak na místě.

„Pokud ústava říká, že musí být šetřena osobnostní práva fyzických osob, a prezident republiky tímto způsobem do osobnostních práv fyzické osoby zasáhne při svém projevu, je to bezesporu špatný úřední výkon,“ vysvětlil Vyskočil.

Zeman se omluvit odmítá. Jediný náznak omluvy lze spatřit v momentě, kdy Zeman vyjádřil lítost nad tím, že článek o Hitlerovi nenašel. To, že výrok o vlcích a andělech patří spisovateli Janu Stránskému přešel prezident mlčením.

Kaslová je připravena hájit čest svého dědečka proti mocnému soupeři až do konce.

„Pořád si myslím, že když člověk říká nepravdu, má být schopen se k tomu přiznat a omluvit se,“ uvedla Kaslová.