Expertní tým prezidenta Zemana odsoudil "počínání" předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) kvůli jeho cestě na Tchaj-wan.

Expertní tým prezidenta Zemana odsoudil „počínání“ předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) a pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ve vztahu k Číně. Po jednání o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Kubera, který je druhým nejvyšším ústavním činitelem v Česku, tento týden potvrdil, že příští rok navštíví Tchaj-wan.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan je od roku 1949 de facto nezávislý: má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně přetrvává monopolní vláda jedné strany – Komunistické strany Číny.

Kubera uvedl, že jeho cesta na Tchaj-wan je výsledkem obchodních jednání s asijskými diplomaty. Ti si údajně loni stěžovali, že se ČR jednostranně orientuje na Čínu a zanedbává jiné potencionální ekonomický partnery.

V nadsázce také vyslovil svoji domněnku, proč jeho cesta na Tchaj-wan tak rozhořčila prezidenta Zemana

„Asi proto, že se pan prezident po letech vydal na fotbal na Slavii a oni prohráli. No a víte komu patří Slavie, podotkl Kubera v rozhovoru pro Lidovky.

Česká republika však oficiálně s ohledem na politiku jedné Číny neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát.

Prezident Miloš Zeman již ve čtvrtek na Kuberu zaútočil s tím, že plánováním cesty na Tchaj-wan předseda Senátu jedná proti ekonomickým zájmům České republiky.

Dodal, že pokud do země opravdu pojede, skončí jejich relativně přátelské vztahy.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) potvrdil, že se jednání expertního Zemanova týmu dotklo i Kuberova záměru cestovat na Tchaj-wan.

„Jsme demokratická společnost, to si myslím, že tady můžeme všichni potvrdit. Na druhé straně pan předseda (Kubera) byl u posledního jednání ústavních činitelů, kde jsme se přihlásili k politice jedné Číny,“ konstatoval Petříček.

„Skutečně na této úrovni je to výjimečné, že by takto vysoce postavený ústavní činitel cestoval na Tchaj-wan, nicméně říkám, toto rozhodnutí je na panu předsedovi. Vláda nemá nástroj jak mu v tom zabránit,“ doplnil ministr.


ČLENOVÉ EXPERTNÍHO TÝMU PREZIDENTA ZEMANA

Marie Benešová

Vladimír Dlouhý

Jaroslav Hanák

Rudolf Jindrák

František Lukl

Vratislav Mynář

Martin Nejedlý

Jiří Rusnok

Miroslav Toman

Jaroslav Zavadil


Zdůraznil, že nemá možnost Kuberovi jeho cestu zakázat. Česko by mělo podle něj vystupovat vůči svým partnerům transparentně.

„Zároveň také tvrdíme jasně, že Čína by se neměla pohoršovat nad tím, že máme zájem rozvíjet ekonomické vztahy s Tchaj-wanem za podmínky, že naše vláda, a to dělá opakovaně, se hlásí k naší politice jedné Číny,“ dodal.

Debata expertního týmu se podle ministra týkala i vztahů s Čínou.

„Mně pan prezident nevelí a já jemu taky. Moje expertní týmy mu neříkají, co má nebo nemá dělat. Je to jeho právo a může mít na to nějaký názor, ale to je tak všechno, co s tím můžeme udělat,“ okomentoval Kubera pro Českou televizi výsledek jednání expertního týmu prezidenta republiky.

Pražský magistrát vedený primátorem Hřibem vypověděl sesterskou smlouvu s Pekingem a to kvůli části obsahující uznání jedné Číny. Čínské velvyslanectví v ČR označilo ukončení smlouvy za narušení důvěry a poškození čínsko-českých vztahů. (sfr)