Agrofert od roku 2017 čerpal přes 250 milionů národních dotací.

Převedení agendy přidělování agrodotací pod Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) umožní, že se nově na národní dotace nebude vztahovat zákon o střetu zájmů. Rozhodnutí kritizují jak experti, tak protikorupční organizace.  

V současnosti národní dotace do zemědělství rozděluje ministerstvo zemědělství. Od nového roku ale pravomoc přejde pod Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který má už na starosti evropské dotace.

Resort zemědělství rozděluje přes tři miliardy národních dotací. Poslanci v důvodové zprávě uvedli, že očekávají nárůst „významu i rozsahu“ dotací do zemědělství. Příjemcem je i Agrofert, který vlastní přes svěřenské fondy Andrej Babiš.

Dotační expert Leo Steiner upozorňuje, že změna porušuje princip rovného přístupu k dotacím. Uvedl také, že úředníci fondu často vystupují jako obhájci premiéra, místo aby zastupovali zájmy občanů.

Steiner nedávno skončil ve Státním fondu životního prostředí poté, co se rozhodl pozastavit proplácení národní dotace Agrofertu.

Podle zákona o střetu zájmů nyní nesmí čerpat dotace jakákoliv firma, kterou z více jak čtvrtiny vlastní člen vlády. Toto omezení by nyní podle SZIF mělo ze zákona vypadnout. Zákon o střetu zájmů tak důvodem, proč Andrej Babiš převedl Agrofert do svěřenského fondu.

SZIF nedávno informoval, že Agrofertu proplatí dotace, které mu dříve pozastavil kvůli evropskému auditu, který šetřil Babišův střet zájmů. Fond argumentoval tím, že se zákon o střetu zájmů na jeho činnost nevztahuje.

Novinku kritizují také zástupci protikorupčních organizací. Upozorňují, že v současné podobě nebrání rozdávání dotací politikům, kteří ve střetu zájmů jsou.

„Tím, že se agenda národních dotací přesunula mimo rozpočtová pravidla, vznikl nemalý prostor, jak drze obcházet zákon o střetu zájmů. Vzhledem k liknavosti fondu ohledně problematiky střetu zájmů může změna vyvolat více škody než užitku,“ uvedl Martin Eibl z Transparency International.

Babišův Agrofert z národních dotací získal od roku 2017 přes 250 milionů korun. Od vstupu do politiky pak premiérův majetek narostl o 6 miliard.

(eye)