Nový jaderný blok v Dukovanech má podle šéfky SÚJB Drábové zpoždění 5 let. (Ilustrační foto: redakční koláž)

Šéfka SÚJB Drábová příliš nevěří rychlému energetickému využití tzv. malých jaderných zdrojů, které letos „objevil“ premiér Babiš. Za realistické řešení považuje klasický „velký“ jaderný zdroj. Zamýšlený nový jaderný blok v Dukovanech má podle Drábové zpoždění 5 let.

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábová bude nový blok v Dukovanech funkční nejdříve v roce 2038. Jeho spuštění se zdrží až o pět let.

Drábová se postavila skepticky vůči možnosti reálného využití tzv. malých jaderných zdrojů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil za optimální řešení pro stavbu nových jaderných bloků v ČR jaderné zdroje menšího výkonu.

Energetická skupina ČEZ a americká firma NuScale tento týden oznámily, že budou malé modulární jaderné reaktory společně rozvíjet.

Podle Drábové se však zdroje tohoto typu mohou objevit na trhu kolem roku 2040.

„Tyto věci bych sledovala, tak jako jsme vždycky vývoj v jaderné oblasti sledovali a podíleli se na něm. Ale že bych k tomu upínala nějaká přehnaná očekávání, že tady bude za deset let projekt, který bude možné postavit, to ne,“ prohlásila.

„Z mého pohledu je realistická spíše představa, že postavíme ještě jeden standardní blok a těmito zařízeními ho do budoucna doplníme,“ konstatovala Drábová.

Plánovaný nový blok jaderné elektrárny Dukovany bude podle ní reálně připraven ke spuštění nejdřív mezi lety 2038 až 2040.

Proti původním plánům má příprava při zachování současné legislativy zhruba tří až pětiletý skluz.

„Pan ministr Havlíček pořád ještě říká, že se dá stihnout rok 2035. Dá. Ale v takovém případě se to skutečně musí stát prioritou nejen na papíře a ve vzletných projevech, ale prioritou, kde se budou dít konkrétní kroky,“ prohlásila Drábová.

Kolem roku 2035 má skončit životnost dosavadních dukovanských bloků. ČEZ však uvažuje o prodloužení tohoto termínu.

Finální rozhodnutí o tom, jestli se nový blok v Dukovanech začne stavět, padne podle Drábové kolem roku 2025. (sfr)