Velkou Británii čeká v případě tvrdého brexitu chaos: Hrozí tam výrazné zdražování nebo problémy s dodávkami potravin i léků.

V případě odchodu Velké Británie z EU bez dohody čeká zemi chaos. Britům hrozí výrazné zdražení elektřiny, problémy s dodávkami léků a některých čerstvých potravin, značné komplikace v dopravě přes Lamanšský průliv nebo nepokoje v Severním Irsku. Ukázala to analýza britské vlády. 

Materiál byl vypracován v rámci Operation Yellowhammer (Operace strnad), což je označení pro přípravy vlády na variantu odchodu z Evropské unie bez „rozvodové“ dohody.

Analýza zabývající se nejhoršími možnými dopady brexitu bez dohody potvrzuje zprávy britských médií z uplynulých týdnů a měsíců.

Vyplývá z ní, že hned první den po odchodu z Evropské unie bez dohody by mohl přinést 40 až 60procentní pokles v objemu kamionů proudících přes Lamanšský průliv. Kvůli nově prováděným hraničním kontrolám by Brity mohlo potkat zdržení i v osobní dopravě.

K nedostatku jídla jako takového by nedošlo, ale bylo by méně některých druhů čerstvých potravin.

Chybět budou také léky, které do Británie ve velkém proudí skrze přístav v Doveru.

Analýza také předpověděla pravděpodobné výrazné zdražení elektřiny, přičemž „jakýkoli nárůst cen potravin a paliva“ by se prý „neúměrně“ dotkl obyvatel s nižšími příjmy.

„Napříč Spojeným královstvím dojde k protestům a kontraprotestům, které mohou pohltit značný objem policejních prostředků. Také může narůst veřejný nepořádek a napětí v komunitách,“ je uvedeno ve vládním dokumentu.

Očekávané komplikace v hospodářství Severního Irska pak „pravděpodobně vyústí v protesty a blokády na silnicích“.

(pel)