Věra Jourová bude z pozice místopředsedkyně Evropské komise dohlížet na hodnoty EU a transparentnost.

Předsedkyně budoucí Komise Ursula von der Leyenová rozdělila funkce. Česká kandidátka Věra Jourová (ANO) se stala jednou z osmi místopředsedů. Dohlížet bude na dodržování hodnot EU a transparentnost. Premiér Andrej Babiš (ANO) si přitom přál, aby Česko získalo dohled nad ekonomickým portfoliem.

Jourová usedne v komisi ve druhém pětiletém funkčním období.

Doposud měla na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost příležitostí mužů a žen, mimo jiné kritizovala Maďarsko či Polsko v souvislosti s vládou práva.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) je prý pyšný, že právě Jourová reprezentuje ČR.

V minulosti podle něj prokázala statečnost a velkou osobní odvahu a integritu. Uvedl také, že sám odvedl na zisku postu pro Jourovou spoustu práce.

Dříve přitom předseda vlády hovořil jako o cíli pro ČR o ekonomickém portfoliu. Zmínil se například o vnitřním trhu či mezinárodním obchodu.

Komise bude mít celkem 8 místopředsedů.

Výkonnými místopředsedy budou Nizozemec Frans Timmermans, Dánka Margrethe Vestagerová a Lotyš Valdis Dombrovskis.

Řadovými místopředsedy pak mají být kromě Jourové i slovenský eurokomisař Maroš Šefčovič, Josep Borrell (Španělsko), Margaritis Schinas (Řecko) a Dubravka Šuicaová (Chorvatsko).

Česká zástupkyně se bude podle Von der Leyenové starat o posilování demokracie v členských zemích a společně s komisařem pro spravedlnost Didierem Reyndersem z Belgie dohlížet na dodržování vlády práva a kvalitu právního státu.

Měla by se rovněž snažit o větší transparentnost legislativních procesů v EU či dbát o nezávislost žurnalistiky a svobodu a pluralitu médií.

(pel)