Do Řecka se valí další migranti. Země tlačí na EU, aby některé běžence začala přebírat.

Nájezdy uprchlíků na Řecko pokračují. Během víkendu na ostrovy v Egejském moři připlulo z Turecka dalších 332 migrantů. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis proto vyzval země Evropské unie (EU), aby převzaly některé z uprchlíků a ukázaly tak solidaritu. 

„Některé státy chtějí požívat výhod svobody pohybu v schengenském prostoru, ale zdráhají se dělit se společně o náklady,“ řekl premiér.

Vyzval proto, aby unijní země převzaly alespoň nezletilé běžence.

Mitsotakis současně zkritizoval výhrůžky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který chce do Evropy poslat 1 milion uprchlíků ze Sýrie.

„Erdogan musí pochopit, že nemůže EU a Řecku vyhrožovat, aby získal více peněz,“ uvedl.

Unie už podle něj Turecku na základě dohody o migraci z roku 2016 převedla šest miliard eur.

Během víkendu připluly na řecké ostrovy Rhodos, Kalymnos, Samos, Farmakonisi a Lesbos více než tři stovky nových migrantů. Podobný počet nových migrantů hlásily řecké úřady i v předchozích dnech.

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se Řecko opět stalo hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy, jako jí bylo v roce 2015.

Od letošního ledna do Řecka přišlo zatím 31 265 migrantů. Asi 23 700 připlulo přes moře, ostatním se to podařilo přes Turecko.

Nová migrační vlna míří do Řecka: Za den na řecké ostrovy proniklo 424 běženců z Turecka

Turecko vyhrožuje Evropě: Erdogan chce poslat do EU 1 milion syrských uprchlíků

(pel)