Britského premiéra Borise Johnsona nejspíš čeká soudní bitva kvůli brexitu. Kvůli odchodu země z EU riskuje i vězení...

Britský premiér Boris Johnson riskuje pobyt za mřížemi. Chce totiž obejít zákon schválený parlamentem, který zakazuje možnost odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody. Johnsona proto čeká nejspíš soudní bitva před Nejvyšším soudem, přičemž premiér riskuje i vězení.

Johnson opakovaně prohlašuje, že naplní vůli voličů z referenda z roku 2016 a Británii z EU vyvede k 31. říjnu, ať už s dohodou, nebo bez ní.

Podle britských médií se premiér nehodlá podvolit znění zákona, který schválil parlament ve snaze zamezit odchodu země z Evropské unie bez dohody.

Premiér trvá na tom, že odklad brexitu z plánovaného data 31. října je vyloučen. I když se mu na summitu EU v polovině října nepodaří přesvědčit evropské lídry, aby souhlasili se změnami v dohodě o brexitu, nechce o odklad žádat.

Dohodu s Bruselem se nepodařilo uzavřít kvůli tzv. irské pojistce. Britský premiér ji požaduje odstranit z textu.

Nyní je součástí dohody o spořádaném britském odchodu z EU, kterou vyjednala Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová. Tuto dohodou však britský parlament opakovaně odmítl potvrdit.

Brusel jakékoliv další změny v textu dohody odmítá. Připouští jen úpravu související politické deklarace o tom, jak by měly vzájemné vztahy obou stran po brexitu vypadat.

Zdroje The Sunday Times v Downing Street tvrdí, že vláda bude jakýkoli odklad sabotovat a že je Johnson připraven odstranit všechny překážky, které mu budou stát v cestě k brexitu koncem října. Počítá se proto s tím, že poslanci se nejspíš obrátí na soud, pokud premiér zákon nebude respektovat.

Případné jednání Nejvyššího soudu by se ale konalo nejspíš v týdnu od 21. října. Rozhodnutí by pak měli v rukou soudci, podle informovaných zdrojů by ale justice byla v časové tísni a rozhodnutí by mohlo přijít pozdě na to, aby ještě bylo možné případný brexit bez dohody 31. října zvrátit.

(pel)