Přechod na DVB-T2 vysílání vyjde podle nejnovější studie české domácnosti na půl miliardy korun. Podle oficiálních vládních materiálů by se náklady mohly vyšplhat až na 5 miliard.

České domácnosti bude přechod na DVB-T2 vysílání stát 473 milionů korun. Ty zaplatí za pořízení set top boxů nebo nákup televizorů umožňujících příjem signálu. Vyplynulo to ze studie Arthur D. Little, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu a obchodu.

Informaci přinesl server Novinky.cz.

Celkové náklady spojené s přechodem na nový standard studie vyčíslila na 3,16 až 3,72 miliardy korun. Vedle nákladů domácností, státu a provozovatelů sítí zahrnují náklady držitelů kmitočtů včetně jejich ušlého zisku.

Oficiální vládní materiály přitom přiznávají, že přechod na novou digitální normu DVB-T2 bude stát domácnosti v Česku celkem až 5 miliard korun.

Jako důvod pro přechod na formát DVB-T2/HEVC se uvádí nutnost uvolnit pásmo 700 MHz pro mobilní operátory, a to v rámci celé Evropy. DVB-T2 využívá pro šíření televizního signálu menší rozsah spektra.

Pozemní digitální vysílání ve standardu DVB-T má v Česku skončit v červnu 2020.

Vypínání sítí pro digitální televizní vysílání DVB-T v Česku začne na konci listopadu 2019.

Podle údajů Českých Radiokomunikací je na příjem DVB-T2 v současnosti připraveno 30 procent diváků. Z toho 21 procent má televizi s DVB-T2 tunerem a 9 procent set top box. Celkem přijímá televizní signál terestricky 55 až 60 procent Čechů.

ČRa se lidem snaží namluvit, že Prima bude v DVB-T2 vysílat v HD kvalitě. Nebude

Ministerstvo průmyslu bude vybraným skupinám platit příjem digitálního vysílání v DVB-T2

Temné prognózy kolem přechodu na televizní vysílání standardu DVB-T2 se naplňují

(pel)