Nezaměstnanost v České republice začíná mírně růst. V červenci vystoupila na 2,7 procenta. (Ilustrační foto)

Nezaměstnanost v České republice začíná mírně růst. V červenci vystoupila na 2,7 procenta. Nárůst byl mimo jiné ovlivněn příchodem absolventů škol do evidence úřadů práce. V červenci bylo bez práce zhruba o 9400 lidí více než v červnu.

Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 2,7 procenta z červnových 2,6 procenta. Jde o letošní druhý nárůst nezaměstnanosti. Nezaměstnanost letos stoupla také v lednu. V dalších měsících klesala a v červnu stagnovala.

V červenci 2019 bylo bez práce zhruba o 9400 lidí více než v červnu, a to 205 120 lidí. Jde o nejnižší počet lidí bez práce v červenci od roku 1997.

Přibylo ale i volných pracovních míst.

Údaje oznámil Úřad práce ČR.

„Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence ÚP ČR a také mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených,“ uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

„V menší míře se do evidence uchazečů o zaměstnání začali hlásit i čerství absolventi škol, příchod hlavní vlny ale čekáme v září,“ upřesnila.

Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci července stejně jako v červnu v Pardubickém kraji a Jihočeském kraji, činila shodně 1,9 procenta.

Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla nadále v Moravskoslezském kraji, kde proti červnu stoupla o desetinu procentního bodu na 4,3 procenta.

Volných pracovních míst v červenci evidoval úřad práce 346 563, což je o 4053 více než v červnu a o 36 567 více než před rokem.

Nejvíce volných pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze, ve Středočeském, v Plzeňském, Jihomoravském a Pardubickém kraji.

Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,6 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (5,5), Sokolov (2,7) a Ústí nad Labem (2,4).

Podle šéfky Úřadu práce Kateřiny Sadílkové mají zaměstnavatelé stále zájem o sezonní pracovníky a pracovníky na dělnických pozicích. Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také odborníci v informačních technologiích.

„V některých regionech a odvětvích je nedostatek nabídky pracovní síly už také z řad uchazečů o zaměstnání,“ upřesnil úřad. (sfr)