Spojené státy nařídily prověřit digitální daň ve Francii a to, zda nediskriminuje internetové giganty.

Spojené státy nechají prošetřit, zda digitální daň ve Francii nediskriminuje velké mezinárodní internetové firmy. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa úřady prověří i to zda Paříž zavádí tříprocentní digitální daň opodstatněně. Pokud by tomu tak bylo, USA zváží odvetné kroky například v podobě cel. 

„(Prezident Trump) nařídil, abychom prošetřili důsledky tohoto zákona a zjistili, zda je diskriminační či neodůvodněný a zatěžuje či omezuje obchod Spojených států,“ uvedl americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer.

Spojené státy už podobná šetření provedly v souvislosti s obchodními praktikami Číny či Evropské unie. Trump vůči nim praktikuje tvrdé vyjednávání a údajné nespravedlnosti trestá zaváděním cel.

Krok USA přivítali zástupci obou amerických politických stran v senátním finančním výboru, republikán Chuck Grassley a demokrat Ron Wyden.

Podle jejich společného prohlášení je „daň z digitálních služeb, kterou chce zavést Francie a další evropské země, jasně protekcionistická a nespravedlivě cílí na americké firmy způsobem, který USA připraví o pracovní místa a poškodí americké zaměstnance.“

Zákon, pro který se ve Francii vžil název GAFA podle iniciál firem Google, Apple, Facebook a Amazon, předložil ministr financí Bruno Le Maire.

Francouzská státní pokladna počítá, že díky nové dani vybere 400 milionů eur (10,3 miliardy Kč), v letech 2020 až 2022 pak každoročně se 650 milionů (16,7 miliard korun).

Evropský plán na zdanění digitálních gigantů totiž ztroskotal kvůli odporu některých členských států. Jednotlivé země EU se proto odhodlávají ke zdanění digitálních koncernů na národní úrovni .

Návrh na zavedení digitální daně už schválil také rakouský kabinet. Rakušané počítají s pětiprocentní daní.

V plánu je zavedení 7procentní digitální daně také v Česku.

(pel)