Salvini pohrozil pokutou německé mimovládní organizaci pomáhající uprchlíkům...

Italský ministr vnitra Matteo Salvini pohrozil tučnou pokutou německé mimovládní organizaci Sea Watch. Plavidlo Sea Watch totiž naposledy bez povolení vzalo na palubu 52 migrantů kousek od libyjského pobřeží. Itálie nyní díky novým opatřením smí pokutovat až do výše 50 tisíc eur (1,3 milionu korun) posádky lodí, které jsou považovány za možnou hrozbu bezpečnosti.

„Toto je už po bůhvíkolikáté, kdy Sea Watch 3, která je normální pirátskou lodí, něco takového udělala,“ prohlásil ministr Salvini.

„Loď dostala zelenou a mohla přistát (v Libyi), postoj Sea Watch se podobá skutečnému únosu osob z politických důvodů,“ reagoval Salvini.

Odkazoval přitom zřejmě na kauzu Diciotti, v níž jemu samotnému hrozil soud kvůli tomu, že zakázal, aby se ze zmíněného plavidla italské pobřežní stráže vylodilo 150 migrantů, dokud si je unijní státy mezi sebou nerozdělí. Prokuratura v této souvislosti mluvila o nezákonném zadržení osob a zneužití pravomocí.

Italská vláda v úterý schválila návrh, který posádkám lodí, které jsou považovány za možnou hrozbu bezpečnosti a veřejného pořádku, ukládá přísné tresty včetně pokuty až do výše 50 tisíc eur (1,3 mil. korun), vstoupí-li do italských vod bez povolení kotvit v tamních přístavech.

„Sea Watch přeživší v Libyi nevylodí, Tripolis není bezpečné místo. Posílat (na moři) zachráněné lidi zpět do země, kde se válčí, je zločinné,“ napsala německá nezisková organizace na Twitteru. Zároveň Evropskou unii označila za „spoluviníka těchto ohavností”. (dd)