Mall Group prodá internetový srovnávač Heureka za 7,5 miliardy. Zabojují o něj skupina PPF Petra Kellnera, duo Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem nebo investiční skupina Rockaway Jakuba Havrlanta.

Internetový srovnávač cen Heureka ze skupiny Mall Group míří k prodeji za 7,5 miliardy korun. Bojovat o něj budou skupina PPF Petra Kellnera, duo Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem nebo investiční skupina Rockaway Jakuba Havrlanta. Všichni tři jsou současní akcionáři Mall Group, Havrlant je výkonný ředitel. 

Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Ve hře je i možnost, že Heureku koupí společně dva, nebo všichni tři akcionáři. Získané peníze chce Mall Group použít na rozvoj firmy.

O prodeji portálu se začalo jednat v loňském roce. Podle Havrlanta byly na stole dvě závazné nabídky od zájemců ze zahraničí, které firmu oceňovaly právě na 7,5 miliardy korun. Nakonec však současní majitelé změnili strategii.

„Byla obrovská preference akcionářů v čele s Danielem Křetínským Heureku neprodávat nikomu externímu. I vzhledem k tomu, že výsledky firmy kontinuálně předbíhaly naše očekávání,“ uvedl Havrlant.

„Prodejem Heureky získá Mall Group peníze na rozvoj. Zároveň to dává smysl i kvůli střetu zájmů,“ uvedl Havrlant.

Připomněl, že některé konkurenční e-shopy v minulosti při vzniku skupiny protestovaly proti tomu, že Heureka bude spadat pod Mall Group. Argumentovaly, že cenový srovnávač přestane být nestranný a bude zvýhodňovat nabídky firem z Mall Group. Z Heureky proto některé e-shopy odešly.

Podíly v Mall Group, kam vedle e-shopu Mall.cz patří také obchody CZC.cz, Košík.cz nebo Vivantis, se po prodeji Heureky měnit nebudou. PPF stejně jako finančníci Křetínský s Tkáčem drží čtyřicetiprocentní podíl, zbylých 20 procent má Rockaway.

Mall Group zaměstnává přes dva tisíce lidí, jeho tržby loni překročily 16 miliard korun. Ztráta se však stále pohybuje v několika stovkách milionů korun.

(pel)