Ministerstvo špatně plánovalo nákup výstroje vojáků a ti tak vybavení ani nedostali, odhalila kontrola NKÚ.

Ministerstvo obrany špatně plánovalo plánovalo nákup oblečení, prádla, obuvi a další výbavy pro vojáky. Byl jí proto nedostatek. V kontrolovaných letech 2015 až 2017 resort na výbavu armády vynaložil zhruba o 1 miliardu korun méně, než byla hodnota vybavení, na které mají vojáci nárok. Odhalil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

„Kontrola ukázala, že nákup oděvů, prádla, obuvi a další výbavy vojáků ministerstvo špatně plánovalo. V kontrolovaných letech se rozdíl mezi hodnotou výstroje, na kterou mají vojáci nárok, a penězi, které na ni ministerstvo obrany vynaložilo, pohyboval kolem jedné miliardy korun ročně,“ uvedl NKÚ.

Kvůli nízkým skladovým zásobám tak muselo ministerstvo v letech 2015 a 2016 omezit vydávání výstroje, kterou vojáci potřebují pro výkon služby.

Loni obrana vydala nový předpis, kterým zvýšila hodnotu výstroje oproti roku 2017 u vojáků o 85 procent a u vojákyň o 90 procent.

„Jenže rozpočet na její pořízení plánovalo MO navýšit jen o 31 procent. Schválený rozpočet na nákup výstroje byl oproti roku 2017 dokonce o 16 procent nižší. Je tak možné, že se bude opakovat situace z let 2015 a 2016,” upozornili kontroloři.

Tehdy muselo ministerstvo omezit výdej výstroje vojákům kvůli nízkým skladovým zásobám.

Podle resortu ale problém už nehrozí.

„V roce 2019 je na tuto komoditu vyčleněno 774 milionů Kč, v roce 2020 více než miliarda a například v roce 2022 prostředky ve výši 1,6 miliardy Kč,“ uvedll mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Podle kontroly je navíc systém vydávání výstroje zastaralý. Vojáci si jezdí pro výstroj na čtyři výdejní místa, nemohou si ji ale předem zamluvit a hrozí, že nebude vhodná výstroj k dispozici. Přitom se plánoval „e-shop“ či outsorcing vystrojování, nic z toho se ale neuskutečnilo.

(pel)