Trump triumfátor: Mexiko se zaleklo cel a slíbilo podniknout přísná opatření, která mají zastavit příliv migrantů přes Mexiko k jižní hranici USA.

USA a Mexiko uzavřely dohodu o migraci. Spojené státy neuvalí od pondělí clo na dovoz mexického zboží, protože USA a Mexiku se podařilo dosáhnout dohody o omezení příchodu středoamerických migrantů do USA přes mexickou hranici. Oznámil to americký prezident Donald Trump.

Mexiko souhlasí s tím, že si nechá více migrantů, kteří usilují o azyl v USA, a ti pak budou v Mexiku čekat na rozhodnutí svého případu. Mexiko také posílí prosazovaní práva, které má omezit nelegální přistěhovalectví, včetně nasazení národní gardy na své jižní hranici.

„Jsem rád, že vás mohu informovat, že Spojené státy americké dosáhly podepsané dohody s Mexikem,“ napsal Trump.

Cla, která mají být zavedena Spojenými státy vůči Mexiku v pondělí, tak byla podle něj pozastavena.

Mexiko podle Trumpa slíbilo podniknout přísná opatření, která mají zastavit příliv migrantů přes Mexiko k jižní hranici USA.

Trump pohrozil, že pokud Mexiko nepřijme opatření na omezení migrace, bude se od pondělí na veškerý dovoz mexického zboží do USA vztahovat clo pět procent.

Pohraniční stráž USA zadržela v květnu více než 132 tisíc lidí, kteří se snažili dostat do USA z Mexika. To byl nejvyšší měsíční počet od roku 2006.

Trump označil obrovský příliv migrantů za invazi a pohrozil, že pokud Mexiko nezasáhne, může cla zvýšit až na 25 procent.

Mexiko již v rámci jednání slíbilo, že vyšle na hranici s Guatemalou 6 tisíc příslušníků národní gardy s cílem zastavit migranty mířící do USA. Zároveň však uvedlo, že chce vidět dlouhodobé řešení, které bude zahrnovat hospodářkou rozvojovou pomoc.

Zavedení cel by zasáhlo obě země, jelikož by došlo ke zvýšení cen zboží. (sfr)