Papež František požádal Romy během návštěvy Rumunska o odpuštění za diskriminaci a špatné zacházení.

Papež František se během návštěvy Rumunska omluvil Romům. Požádal je jménem katolické církve o odpuštění za špatné zacházení, diskriminaci a vyloučení ze společnosti. 

„Žádám o odpuštění jménem církve – Hospodina a vás – za ty případy, kdy jsme vás v minulosti diskriminovali, špatně jsme s vámi zacházeli a pohlíželi na vás s nedůvěrou,“ řekl papež při setkání se zástupci romské menšiny.

Po setkání s místními obyvateli měl prý těžké srdce.

„Ztěžklo kvůli tolika zkušenostem s diskriminací, segregací a špatným zacházením, které vaše komunity zažila. Historie nám ukazuje, že křesťanům, i katolíkům, není toto zlo neznámé,“ uvedl papež.

Papežovo vyjádření by mohlo dále vyostřit vztahy mezi Vatikánem a italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, se kterým se papež několikrát střetl kvůli migraci.

Politik je nazývá „cikány“ a snaží se prosadit jejich deportace, papež zase pozval Romy prostřednictvím 500 jejich zástupců do Vatikánu.

Romové jsou nejpočetnější etnickou menšinou v Evropě, kde jich žije mezi 10 a 12 miliony v mnoha státech, například v Maďarsku, Bulharsku, Francii, Řecku, České republice nebo v Itálii.

Na území Evropské unie jich je asi šest milionů, tvoří 1,2 procenta její populace. Podle organizací hájících lidská práva jsou častými oběťmi předsudků a společenského vyloučení.

(pel)