Evropský soud pro lidská práva zakázal Maďarsku vyhostit migranty. Tamní premiér Viktor Obrán přitom dlouhodobě prosazuje tvrdou protiimigrační politiku.

Maďarsko nesmí vyhostit uprchlíky, kterým odmítlo udělit azyl. Evropský soud východoevropské zemi zakázal deportovat 3 afghánské rodiny. Podle lidskoprávních organizací Maďaři porušují mezinárodní právo. 

Evropský soud pro lidská práva dočasně zastavil deportaci jedné afghánské rodiny, protože jeden ze členů byl po operaci srdce.

Těhotná matka z druhé rodiny byla v mdlobách převezena do nemocnice a její manžel s dětmi proto zatím smějí zůstat v tranzitní zóně na maďarsko-srbské hranici.

Třetí rodina se raději, než aby nasedla do čekajícího letadla mířícího do Afghánistánu, nechala dopravit do Srbska, odkud předtím do Maďarska vstoupila.

„Toto je nejhorší země v mém životě. Jednoho dne budete uprchlíci stejně jako my, to si zapamatujte,“ vyhrožovala matka deportované rodiny do Srbska maďarským policistům.

Navzdory protestům lidskoprávních organizací a zhoršující se bezpečnostní situaci v Afghánistánu už několik evropských zemí, včetně Německa nebo Švédska, deportovalo afghánské žadatele o azyl zpět domů.

V maďarském případě ale všech 16 členů uvedených rodin vstoupilo do země legálně. Na tuto možnost čekali v srbských uprchlických táborech dva roky, neboť Maďarsko umožňuje vyřídit pouhé dvě žádosti o azyl denně.

Na základě přísného zákona schváleného maďarským parlamentem v roce 2018 jsou totiž automaticky zamítány žádosti o azyl všech migrantů, kteří do Maďarska přišli přes bezpečné země – v tomto případě přes Srbsko. Maďarský premiér Viktor Orbán patří k hlasitým odpůrcům vstřícného přístupu vůči přistěhovalcům.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) i organizace na ochranu lidských práv to považují za porušování mezinárodního i maďarského práva.

(pel)