Stát v roce 2018 slíbil přidělení investičních pobídek v ČR za více než 10 miliard korun pro celkem 77 vyvolených firem.

Stát loni slíbil přidělení investičních pobídek v ČR za více než 10 miliard korun pro celkem 77 vyvolených firem. Nejvíce peněz rozdá do Ústeckého kraje. Celková hodnota podpořených projektů činila téměř 43,7 miliardy korun, což je meziročně o 1,3 miliardy korun méně, než v roce 2017. Vyplynulo to z informací agentury CzechInvest.

Celková výše investičních pobídek v roce 2018 dosáhla 10,3 miliardy, což je o 400 milionů korun méně, než v roce předchozím.

Firmy, kterým se podařilo získat investiční pobídky, slíbily vytvořit v budoucnu celkem 4746 nových pracovních míst. Připomeňme jen, že v České republice je v současné době výrazně více pracovních míst, než kolik je nezaměstnaných. Firmy zoufale hledají zaměstnance. (více o tom ZDE) 

Naprostá většina investičních pobídek šla do výroby. Ve zbylých případech se čtyřikrát jednalo o centrum strategických služeb a jednou stát podpořil vznik technologického centra.

Nejvíce peněz stát pošle do Ústeckého kraje. Podporu v celkové výši 1,97 miliardy korun tam získalo deset projektů, které slibují vytvořit 1009 nových pracovních míst.

Naopak nejméně peněz jde na tři projekty do Karlovarského kraje, a to 94 milionů korun.

Nejvyšší sumou stát podpoří společnost Varroc Lighting Systems. Výrobce světlometů získá na svůj výrobní projekt v Moravskoslezském kraji bezmála 480 milionů korun.

Jen o sedm milionů korun méně dostanou papírny Mondi Štětí. Celkem 467 milionů korun získají kladenské pekárny La Lorraine.

Pobídku dostane i tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, který hodlá do opravárenského centra v Pardubicích přijmout téměř 400 lidí. Je to nejvíce nových pracovních míst ze všech projektů, kterým stát loni přislíbil podporu.

Poslanecká sněmovna letos v lednu v úvodním kole schválila novelu, podle které mají veškeré žádosti o investiční pobídky podléhat schvalování vládou. Pokud je vláda neschválí, žadatel pobídku nedostane.

Vláda dosud schvalovala jen velké strategické pobídky. Automobilce BMW schválila Babišova vláda investiční pobídku ve výši téměř 530 milionů korun.

Státní pobídky pro investory mají být nově také směřovány na projekty s vyšší přidanou hodnotou a na projekty spojené s tvorbou kvalifikovanějších pracovních míst. Pobídky by údajně měly být snadněji dostupné pro malé a střední firmy. (sfr)