Babiš si chce v pražských Letňanech v podobě vládní čtvrti postavit svůj ANDREJGRAD, kritizoval předsedu vlády kníže Schwarzenberg. (ilustrační foto - redakční fotomontáž).

Mocipán Babiš si chce v pražských Letňanech postavit „Andrejgrad“, kritizoval záměr předsedy vlády na výstavbu úřednické čtvrti kníže Schwarzenberg, čestný předseda TOP 09. Rakousko-český politik šlechtického rodu přirovnal Babiše ke starověkým či středověkým panovníkům, kteří sami sobě stavěli monumentální „pomníky“ v podobě pyramid či zámku ve Versailles. 

Český předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ostře kritizoval premiéra Andreje Babiše (ANO) za jeho plán vystavět zcela novou úřednickou čtvrť na „zelené louce“ v pražských Letňanech.  Vládní městečko by podle Babišova plánu mělo pojmout až 10 tisíc státních úředníků s celkovými náklady ve výši zhruba 10 miliard Kč.

Schwarzenberg označil tuto zamýšlenou Babišovu vládní čtvrť výrazem „Andrejgrad“.

„Nyní se mluví o tom, že se pan premiér chystá vybudovat velkou úřednickou čtvrť v Letňanech. Už od doby kamenné si mocipáni vždy rádi stavěli pomníky,“ podotkl kníže.

„To vidíme skrz veškeré lidské dějiny a dnes to obdivujeme třeba na pyramidách, nebo na zámku ve Versailles a jinde,“ zdůraznil.

„Pan premiér má snahu vybudovat na věčné časy jakýsi Andrejgrad. Když ale srovnám veřejný zájem na nových kancelářských budovách pro státní úředníky a urgentní potřebu investic do modernizace zdravotnických zařízení, tak bych přece jen navrhl se ještě zamyslet, jestli ony miliardy, pokud je vláda má, neinvestovat v nejbližších letech do zdravotnictví, a teprve potom si dopřát vlastní úřednickou čtvrť na věčnou památku této vlády,“ dodal Schwarzenberg.

Nemocný kníže

Poukázal přitom na svoji čerstvou vlastní zkušenost s tuzemským zdravotnictvím.

Schwarzenberg se před pár měsíci potýkal se zápalem plic.

„Už nějaký týden navštěvuji různá zdravotnická zařízení v Praze, důvodem jsou mé různé neduhy, ty ale zase tak dalece zajímavé nejsou. Nicméně jsem měl díky tomu možnost tato zařízení také důkladně poznat,“ vysvětlil.

Zážitky z nemocnic v něm zanechaly rozporuplné pocity.

„Musím říci, a mám možnost porovnávat s podobnými zařízeními v Německu a v Rakousku, že lékařský um a vlídnost sester jsou u nás pozoruhodné. Sice se s nikým nijak nemazlí, ale jsou věcní a důkladní. Starost o pacienta je zde opravdu potěšující,“ prohlásil kníže.

Kritičtější postoj však zaujal ke stavu samotných lékařských zařízení.

„A to si dokáži představit, že v Praze to ještě nejsou zdaleka ty nejhorší případy, leckde v okresních nemocnicích to může být ještě horší,“ konstatoval Schwarzenberg. (sfr)