Auditoři z Evropské komise v Česku zahájili kontrolu dotací pro firmy premiéra Andreje Babiše.

Evropští kontroloři zahájili avizovanou kontrolu dotací pro firmy předsedy české vlády Andreje Babiše. Auditoři z Evropské komise přijeli do Česka zkontrolovat rozdělování dotací kvůli možnému Babišovu střetu zájmů. Premiér jakákoliv nařčení o svém střetu zájmů setrvale odmítá.

Na zahájení kontroly upozornilo Právo.

Tým unijních odborníků odstartoval kontrolní misi v úterý na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR).

„Audit je zaměřen na fungování Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy a fungování řídicího a koordinačního výboru,“ vysvětlil mluvčí MMR Vilém Frček.

Podle něho už byly auditorům poskytnuty všechny požadované podklady s tím, že ze strany ministerstva je jim poskytována maximální součinnost.

Ve čtvrtek evropští auditoři prováděli kontrolu na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV).

„Evropská komise si již vyžádala dokumentaci, která bude ověřována, zejména metodické dokumenty, podklady k přípravě dotčených výzev a dále podklady k projektům příjemců z holdingu Agrofert,“ informovala mluvčí ministerstva Barbara Hanousek Eckhardová .

Auditoři Evropské komise budou podle ní kontrolovat jak minulé programové období 2007 až 2013, tak aktuální pro léta 2014 až 2020.

„Šetření na místě bude probíhat v lednu a únoru, následně komise zpracuje návrh auditní zprávy, který bude Českou republikou připomínkován. Poté bude vydána závěrečná auditní zpráva,“ konstatovala mluvčí MPSV.

Auditoři EK se zaměří také na ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský intervenční fond (SZIF).

Zastaveny dotace

Audit vyplácení evropských dotací v Česku (v operačních programech rozvoje venkova, politiky soudržnosti a sociální politiky) nařídil v polovině prosince eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger. Současně pozastavil vyplácení prostředků pro koncern Agrofert, což požadovali i europoslanci.

Evropská komise dlouhodobě poukazuje na to, že ačkoli premiér Babiš po změně tuzemské legislativy převedl v únoru 2017 akcie svého holdingu Agrofert do svěřenského fondu a formálně tak v jeho vedení již nefiguruje, zůstává podle novely evropského práva ve střetu zájmů.

To podpořila i právní analýza, kterou si komise nechala vypracovat a jež unikla do médií.

„Nezávisle na tom, zda může vykonávat kontrolu nad těmito subjekty, či nikoliv, je jeho zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a skupiny Agrofert zjevný,“ uvádí se v posudku.

Babiš jakýkoli střet zájmů dlouhodobě odmítá s tím, že svěřenské fondy, do kterých převedl své firmy, neřídí ani neovládá. (sfr)


KOMENTÁŘ O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Babišův střet zájmů je neřešitelný. Pomohlo by jen zrušení všech dotací soukromým firmám