Francie zaútočila na Brity ve francouzských Alpách (ilustrační foto: fotokoláž redakce).

Francouzské úřady se rozhodly osolit Britům jejich rozhodnutí o vystoupení z EU šikanou ve francouzských Alpách. Pádná ruka francouzského byrokrata nyní dopadla na britské lyžaře. Francouzi začali na britské turisty v Alpách uplatňovat mzdovou regulaci.

Pro pochopení kauzy je třeba uvést, že britští lyžaři tráví svou dovolenou ve francouzských horách jinak než turisté z kontinentu.

Místo pobytů v apartmánech, kde se turisté stravují z dovezených nebo nakoupených zásob, případně pobytů v hotelech, kde dostanou plný servis, si britská cestovní agentura pronajme celý chalet (větší dřevěná chata) a vybaví jej na celou sezónu britským personálem.

Většinou se jedná o studenty, kteří končí střední školu nebo nastupují na univerzitu. Jejich úkolem je pak úklid pokojů, příprava snídaní a večeří pro lyžaře, kteří celý den tráví na sjezdovkách.

Jedná se o komunitní způsob trávení dovolené, kdy Britové zůstávají i v zahraničí v plně britském prostředí a kde na cizince narazí jedině na sjezdovce. Taková organizace dovolené je pro nás známá například z filmu „Hříšný tanec“, kde se prázdniny hlavní hrdinky odehrávají sice v létě, ale v resortu, kde u večeře obsluhují studenti chystající se po prázdninách na univerzitu.

Studenti v Alpách

Studenti zaměstnávání britskými cestovními agenturami mají zdarma ubytování a stravu a proto jejich plat už není vysoký a odpovídá přibližně 3,5 tisícům Kč za každý týden.

A je celkem přirozené, že o práci je zájem, protože pár týdnů zdarma ve francouzských Alpách s nepříliš náročnou brigádou je pro mladé lidi dostatečným lákadlem.

Francouzské úřady se nyní rozhodli tuto tradicí trvající celé století (Britové byly prvními zimními turisty ve francouzských Alpách) ukončit.

Britským cestovním agenturám sdělili, že podle regulace (která ve Francii existuje úplně na všechno) musí sezónní pracovník ve Francii dostávat minimálně mzdu přibližně (v přepočtu) 9 tisíc Kč týdně a že není možné tuto mzdu snížit o náklady za poskytnuté stravování a ubytování.

Násobný růst nákladů na personál nutí britské cestovní agentury podstatně zdražit nebo riskovat likvidační pokutu od francouzských úřadů. Více než 300 tisíc britských lyžařů, kteří tuto sezónu stráví ve francouzských Alpách, už zdražení pocítí.

A další sezóny budou ještě horší. Jakmile Velká Británie vystoupí z EU (dle doposud platných termínů by se tak mělo stát na konci března 2019), dají se očekávat další vynalézavé způsoby jak Britům jejich francouzskou dovolenou pořádně znepříjemnit. (mar)