Trump a Si v Argentině na jednání v Argentině dosáhli předběžné dohody v obchodním sporu USA a Číny.

Obchodní válka mezi USA a Čínou směřuje ke smíru. Může za to „neuvěřitelné setkání“ Trumpa s čínským prezidentem Si. Na jednání v Argentině dosáhly Spojené státy a Čína ve svém obchodním sporu předběžné dohody. Po 1. lednu 2019 nezačnou platit žádná nová dovozní cla. Čína také souhlasila, že začne navyšovat svůj dovoz z USA.

Průlomu bylo dosaženo na večeři amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a jejich delegací, která se odehrála po skončení summitu dvaceti největších ekonomik světa G20 v argentinském Buenos Aires.

Jedním z cílů setkání bylo odvrátit USA avizované zvýšení části cel na 25 procent z dosavadních deseti procent.

Trump označil setkání za „neuvěřitelné a produktivní“. Číně a USA podle Trumpa otevírá nekonečné možnosti.

Čínský ministr zahraničí hovořil o „win-win“ výsledku, který je úspěchem pro obě strany.

Obě strany se dohodly, že Peking začne nakupovat „dosud nespecifikovaný, ale dosti výrazný“ objem amerických zemědělských, energetických, průmyslových a dalších výrobků. Čína je ochotna schválit dříve zamítnutou akvizici v Nizozemsku sídlící firmy NXP Semiconductors americkým Qualcommem.

Qualcomm z obchodu za 44 miliard dolarů (zhruba 1 bilion korun), který měl být jedním z největších mezi technologickými firmami, vycouval v červenci poté, co dohoda nezískala povolení čínského regulačního úřadu. Americký výrobce čipů se tak stal prominentní obětí čínsko-amerického obchodního sporu.

Pokud se do 90 dní nepodaří dosáhnout dohody o tématech jako je technologický transfer, duševní vlastnictví, necelní bariéry, kybernetické krádeže a zemědělství, souhlasily podle Bílého domu USA i Čína s tím, že se současná desetiprocentní cla zvýší na 25 procent. Čína také okamžitě začne nakupovat výrobky amerických farmářů.

Prezident Si ustoupil Trumpovu požadavku týkajícímu se drogy fentanyl. Ta bude označena jako kontrolovaná látka. Americký prezident dlouhodobě vyjadřoval obavy z nekontrolovaného přílivu této syntetické látky, která je padesátkrát silnější než heroin, z Číny do USA.

Washington letos uvalil cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje 250 miliard dolarů (5,7 bilionu korun). Trump navíc opakovaně pohrozil zavedením cel na veškerý dovoz čínského zboží do USA, jehož hodnota v loňském roce činila více než 500 miliard dolarů.

Bílý dům se pomocí cel snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou také reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. (sfr)