Volby ve Strakonicích jsou neplatné, rozhodl soud.

Krajský soud v Českých Budějovicích zrušil výsledky komunálních voleb ve Strakonicích. Vítězná Strakonická veřejnost narušila předvolební kampaň. Hnutí se zvýhodňovalo v radničním zpravodaji i na výlepových plochách města. Do nových voleb a ustavení nového zastupitelstva by měl město řídit dosavadní starosta s omezenými pravomocemi.

Žalobu kvůli komunálním volbám ve Strakonicíchpodal Karel Jánský, lídr hnutí Změna pro Strakonice. Soud předvolal třicet svědků, politiky i ředitele nemocnice.

Strakonická veřejnost v říjnových volbách získala 51,1 procenta hlasů a v 21členném zastupitelstvu ji výsledek zajišťoval 16 mandátů.

Podle Jánského, jehož hnutí získalo ve volbách 4,23 procenta, se volební kampaň odehrála v rozporu s Ústavou.

Upozornil na podle něj nerovné podmínky při zveřejňování materiálů v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i na sloupech lamp, kde byla podle jeho mínění zvýhodněna Strakonická Veřejnost.

„Měli možnost ovlivňovat rozvržení předvolební propagace,“ uvedl Jánský.

„Rada města, v níž převažující většinu členů zastává hnutí Strakonická Veřejnost, tímto způsobem trvale zakázala ve veřejném periodiku Zpravodaj, financovaném z veřejných prostředků, politickou reklamu, čímž byla narušena rovná politická soutěž,“ stojí v odůvodnění krajského soudu.

Strakonický starosta Břetislav Hrdlička netají své rozčarování z verdiktu soudu.

„Nemůžu tomu stále věřit. V ničem jsme nepochybili a nic špatného jsme neudělali. Podle nás měl každý rovnou šanci,“ řekl dosavadní starosta Břetislav Hrdlička.

Dodal, že rozhodnutí soudu částečně omezí chod města. Rada může schvalovat zakázky do objemu 200 000 korun, veškeré zásadní věci spadají do kompetence zastupitelstva.

„V důsledku toho jsme paralyzováni. Můžeme teď ve Strakonicích maximálně rozhodovat o pronájmech městských bytů a podobně,“ uvedl.

Termín nových voleb určí ministerstvo vnitra. Politické subjekty se budou muset opět znovu registrovat na strakonickém městském úřadu.

(pel)