Česká vláda odmítla účast na globálním paktu OSN o migraci.

Vláda ČR odmítla globální pakt OSN o migraci. Česku vadí, že v dohodě chybí jasné rozlišení mezi legálními a nelegálními migranty nebo označení nelegální migrace za nežádoucí.

Rozhodnutí dokument nepřijmout oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Společně s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD)  odmítavý postoj avizovali už v minulém týdnu.

Ministerstvo zahraničí po zasedání kabinetu z minulého týdne vypracovalo stanovisko. Podle toho smlouva zastírá rozdíly mezi legálními a nelegálními migranty, a tím podněcuje k větší migraci, včetně migrace nelegální.

V závěrečném textu dokumentu navíc podle české diplomacie chybí jasné stanovisko, že nelegální migrace je nežádoucí, což Česko při jednání prosazovalo.

Nepodařilo se prosadit ani usnesení navrhované Evropskou unií, které by mluvilo o nucených návratech nelegálních migrantů jako o legitimní součásti migrační politiky.

Česká vláda prý původně uvažovala o přijetí globálního paktu s výhradami. Protože ale panovaly obavy, že tyto výhrady přestanou být relevantní v okamžiku, kdy by byl pakt schválen, kabinet se rozhodl k úmluvě nepřipojit.

Česko ale není jediné, komu se dohoda nezamlouvá. Svůj souhlas měsíc před ratifikací odvolalo Rakousko. Už dříve se odmítly připojit Spojené státy a Maďarsko. Negativně se k paktu staví i Polsko a Bulharsko.

Globální pakt o migraci předběžně schválily všechny členské země OSN s výjimkou USA. Jde o nezávaznou dohodu, která má být oficiálně přijata na schůzce v Marrákeši 10. a 11. prosince.

Pakt o migraci je moderní nacismus. EU a OSN chtějí vytvořit novou rasu, tvrdí Klausův Jakl

Migrace nemůže být lidským právem. Do Evropy by se nastěhovala až 1 miliarda lidí, varoval Babiš

(pel)