Evropská unie je naše rodina, hlásá Andrej Babiš (ilustrační foto).

Andrej Babiš vystoupil na univerzitě v rakouském Innsbrucku, kde místním studentům pověděl, že Evropská unie je světově unikátní projekt a „naše rodina“. Zároveň naznačil, že by mohl brzy skončit s politikou, už v příštím roce by totiž mohl odejít do penze.

Český premiér si před studenty postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla.

„Byla to pohroma pro moji rodinu i pro moji firmu,“ uvedl Andrej Babiš po přednášce na konferenci zdejší univerzity.

„A navíc tloustnu. Ale svoji váhu vám neprozradím,“ dodal s úsměvem.

Ve své přednášce ocenil zásadní roli Evropské unie, označil ji za světově unikátní projekt a „naši rodinu“. Babiš se také nepřímo vymezil vůči Polsku a Maďarsku, když zdůraznil, že v „Česku máme funkční právní stát, nezávislou policii, vážený Ústavní soud i svobodná média“. A nezapomněl se pochlubit nejnižší nezaměstnaností v Evropě.

Po přednášce o propojení byznysu a politiky na tamní univerzitě se však předseda české vlády pořádně zapotil. Část tamějších studentů totiž tvoří mladí Češi, kteří si nenechali ujít příležitost mu položit mnohdy velmi nepříjemné dotazy. Jeden z nich mu neváhal připomenout i jeho registraci ve svazcích spolupracovníků StB na Slovensku nebo to, že je vlastníkem velkých českých médií.

Jiný student se Andreje Babiše zeptal, aby mu řekl jediný důvod, proč by se měl z Rakouska po studiích vrátit do Česka, když průměrný český plat je dvanáct set eur (31 000 Kč), což je méně, než minimální mzda v Rakousku.

„Protože jste hrdý Čech,“ odpověděl mu Babiš, který chvíli před tím vypočítával úspěchy, kterých Česká republika za poslední roky dosáhla.

Výška platů mezi nimi ale nebyla. Premiér k tomu dodal, že je třeba, aby se v Česku prosadila nová mladá generace.

„Já mohu jít příští rok v říjnu do důchodu,“ připomněl Babiš svůj blížící se penzijní věk.

V odpovědi na otázku dalšího studenta se Babiš vymezil vůči prezidentovi Miloši Zemanovi, kterého odmítl označit za svého spojence.

„Mé vztahy s prezidentem jsou celkem normální a pragmatické. Kritizoval jsem jeho řeč s vulgárními slovy,“ uvedl Babiš.

„Máme se Zemanem mnoho rozdílných názorů. Vláda je jasně proevropská a podporující naše členství v NATO,“ řekl premiér.

„Zeman vyhledává konflikty, já ne. Já nechci dělit společnost. Zkouším být pozitivní,“ uvedl Babiš, ale připustil, že se mu to nedaří.

„Mnozí mě nesnáší, mnozí mě ale mají rádi,“ dodal šéf hnutí ANO. (jaz)