Evropská unie přišla s novým řešením migrační krize...

Evropská unie představila plán na řešení migrační problematiky. Hodlá lépe chránit vnější hranice Evropské unie a těsněji spolupracovat s dalšími státy, především těmi v Africe. Shodli se na tom šéfové členských států na neformálním summitu v Salcburku.

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska hodlají státy jako první prodiskutovat nedávný návrh Evropské komise (EK), aby se k roku 2020 výrazně posílily pravomoci unijní pobřežní a pohraniční stráže a její personál se zvýšil na 10 tisíc lidí.

Předseda EK Jean-Claude Juncker před novináři poznamenal, že nad tímto návrhem panuje v zásadě shoda, ač ne všichni premiéři či prezidenti už teď souhlasí úplně se všemi detaily návrhu.

Návrh v minulých dnech kritizovaly například Česká republika nebo Slovensko. Státy žádají přesné vysvětlení, na co konkrétně mají jít výrazně vyšší finanční prostředky nově vybavované agentury.

„Je jasné, že je třeba dořešit otázky související s národní suverenitou i velikostí,“ poznamenal k tomu Tusk.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz na společné tiskové konferenci s Junckerem a Tuskem označil Egypt za zemi, která bude v severní Africe pro Evropskou unii klíčovou. Na polovinu prosince je podle něj naplánován společný summit EU se státy Africké unie ve Vídni.

„Debata o migraci ukázala, že se možná neshodujeme na všem, ale shodneme se na hlavním cíli, kterým je zastavení nelegální migrace do Evropy,“ řekl po konci středečního a čtvrtečního summitu Tusk.

Schůzka v Salcburku byla neformální, její výsledky se tak mohou konkrétně odrazit až v závěrech řádného summitu EU v říjnu.

Tusk zdůraznil, že má podporu šéfů států a vlád zemí EU k tomu, aby pokračoval v dialogu s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím. Setká se s ním už v neděli v New Yorku. Kurz a další zástupci před salcburskou schůzkou upozorňovali, že právě Egyptu se podařilo zastavit odjezdy lodí s migranty od svých břehů směrem do Evropy.

„V příštích týdnech se obrátíme i na další africké partnery,“ uvedl Tusk.

Rakouský kancléř Kurz prohlásil, že středeční večerní i čtvrteční debata ukázala, že státy EU mají stále rozdílné pohledy na otázku přerozdělování migrantů. Po solidaritě a sdílení odpovědnosti volá především Itálie, ačkoliv podle statistik je nyní nejzatíženější západní část Středozemního moře, tedy Španělsko.

Kurz připustil, že jako předsednická země se musí Rakousko pokusit posunout dál debatu mezi státy EU o reformě unijních azylů. Tato reforma s přerozdělováním jako s krizovou variantou počítá.

„Přiznávám, že v tomto případě jsem přesvědčen, že přerozdělování a přebírání migrační otázku nevyřeší. Byl a je vůči tomu odpor a já se obávám, že potrvá i poté, co naše předsednictví skončí,“ poznamenal Kurz. (jaz)