Tři firmy z holdingu Agrofert podepsaly smlouvy se Státním zemědělským intervenčním fondem. Jednou z firem je i podnik Xaverov, kterému šéfuje Zdeněk Tomas, bratr ministra zemědělství Miroslava Tomana. Agrofert na dotace dosáhl i přesto, že začala platit přísnější evropská pravidla pro střet zájmů. Na případ upozornili Piráti, kteří záležitost předali k prošetření do Bruselu.

Unie od 2. srpna ostřeji posuzuje případy střetů zájmů politiků a tento problém se nově může týkat právě Tomana i premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda vlády zmíněný Agrofert vlastnil, dokud svůj majetek loni v únoru nepřevedl do dvou svěřenských fondů AB private trust I a II. Fondy ovládají premiérovi dlouholetí spolupracovníci nebo blízcí, manželka Monika, právník Alexej Bílek či manažer Agrofertu Zbyněk Průša.

Dohody o poskytnutí dotací našli tento týden piráti v registru smluv. Informace obratem poslali do Bruselu, aby na případ upozornili europoslance.

„Snažíme se předejít riziku pozastavení čerpání dotačních programů a vracení dotací. Právě z těchto důvodů jsme dodali europoslanci panu Bartu Staesovi klíčové materiály dokládající možné porušování finančního nařízení EU,“ upozornil šéf analytického týmu poslaneckého klubu Pirátů Štěpán Rattay.

Staes je belgickým europoslancem za zelené. O Babišův případ se zajímá a prosadil, aby se možným střetem zájmů českého premiéra zabýval evropský výbor pro rozpočtovou kontrolu.

Unie chce lépe dohlížet na přerozdělování dotací v členských zemích, a tak přepracovala pravidla pro jejich udělování. Nechce přitom, aby výhody čerpaly podniky ovládané lidmi, kteří mají politickou moc spravovat nebo kontrolovat rozpočet, nebo s nimi spojené. Podle Pirátů takové riziko střetu zájmů hrozí u ministra Tomana a Babiše. Varování kvůli Babišovi vyslala do Bruselu i česká pobočka Transparency International (TI) nebo lidovci.

Ode dne, kdy toto nové bruselské nařízení začalo platit, podepsal podle Pirátů SZIF čtyři smlouvy, které jsou kvůli možnému střetu zájmů sporné. Tři firmy Agrofertu Výkrm Tagrea, Sady CZ a Schrom Farms mají podle kontraktů dostat z Programu na podporu venkova celkem více než 4,6 milionu korun. Dotace má sloužit například k modernizaci farem pro drůbež, vylepšení farmy v obci Bílovec nebo k ochraně sadů na Hodonínsku nebo Břeclavsku.

Nařízení EU do případů střetů zájmů řadí i situace, kdy je politik, který rozpočet v dané zemi spravuje, v příbuzenském vztahu s vlastníky firmy čerpající dotace. To by se podle kritiků mohlo týkat právě podniku Xaverov, který spadá do majetku blízkých ministra Tomana. Ten se hájí tím, že není nijak zapojený do administrace dotací. (jaz)