Ve dnech 4. až 7. září se v polských Kielcích uskuteční mezinárodní veletrh vojenské techniky MSPO 2018. I letos se jej zúčastní několik společností holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), jež jsou tradičními vystavovateli na tomto podniku.

Na 26. ročníku MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego) v Kielcích představí společnosti holdingu CSG modernizovanou samohybnou houfnici DANA M2, která bude mít v Polsku zahraniční výstavní premiéru. DANA M2 je výsledkem spolupráce firmy EXCALIBUR ARMY, která se postarala především o vývoj a výrobu nové kabiny, nástavby a integraci nového vybavení a systémů, s dalšími podniků holdingu CSG, které přispěly například k modernizaci podvozku nebo dodaly softwarové aplikace systému řízení palby a další elektronické vybavení umožňující integraci houfnice do operačně taktických systémů velení a řízení.

Slovenská větev holdingu CSG, skupina MSM Group, pro projekt DANA M2 vyvi­nula a vyrábí modernizovanou munici s prodlouženým doletem. Právě dělostřeleckou i tankovou munici různých ráží bude MSM Group v Kielcích vystavovat. Modernizace houfnic DANA na úroveň M2 může být zajímavou volbou pro polskou armádu, která má ve výzbroji desítky původních československých houfnic DANA vz. 77 a do budoucna s nimi i nadále počítá.

Dalším exponátem v expozici firem holdingu CSG bude obrněné vozidlo Husar 4×4, které vzniklo ve spolupráci TATRA DEFENCE VEHICLE patřící do holdingu CSG a tradičního polského strojírenského výrobce H. CEGIELSKI – POZNAŃ. Husar je nabízen polské armádě například v rámci modernizačních programů Pegaz, Kleszcz a Barakuda i dalších projektů, ve kterých polské ozbrojené síly hledají náhradu za starší kolovou techniku. Vozidlo je postaveno na prověřeném podvozku Tatra s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami. Impulsem pro vznik projektu obrněného vozidla Husar byl zájem české i polské strany rozšířit spolupráci v oblasti průmyslové a speciální výroby v rámci střední Evropy.

Mezinárodní veletrh obranného průmyslu MSPO je nejvýznamnější akcí svého druhu ve střední Evropě. Minulý rok se v Kielcích prezentovalo 618 vystavovatelů z 27 zemí, nechyběly ani firmy holdingu CSG. Stejně jako loni i letos bude expozice CSG patřit k největším z českých vystavovatelů.

„Polský trh je z hlediska velikosti i rozsahu modernizačních projektů pro české firmy obranného průmyslu velmi zajímavý. I proto každoročně vystavujeme v Kielcích naše výrobky, které mají potenciál oslovit polské ozbrojené síly, ale i další zahraniční zájemce,“ vysvětlil tiskový mluvčí holdingu CSG Andrej Čírtek.