Itálie nepřijala loď s migranty...

Itálie dál brojí proti migrantům. Naposledy neumožnila lodi s více než 600 migranty, aby zakotvila v jednom z italských přístavů. Zároveň požádala Maltu, aby plavidlo přijala. Informovala o tom s odkazem na sdělení nového italského ministra vnitra Mattea Salviniho agentura Reuters.

„Malta nikoho nepřijímá. Francie lidi na hranici posílá zpět, Španělsko chrání svou hranici se zbraněmi… Ode dneška bude Itálie také říkat ´ne´ obchodování s lidmi a byznysu nelegální imigrace,” uvedl Salvini na Facebooku.

Na Twitteru pak napsal, že jeho cílem je zajistit klidný život mladým migrantům v Africe. Prohlášení doplnil hashtagem, „uzavřeme přístavy”.

Rozhodnutí nového italského ministra vnitra, který je zároveň šéfem krajně pravicového Ligy, souvisí s jeho slibem voličům, že zastaví příchod migrantů do Itálie.

V uplynulých pěti letech se do Itálie lodí z Afriky dostalo 600 000 migrantů. V posledních dnech se ale zvýšil počet záchranných operací ve Středozemním moři, což představovalo první zkoušku pro Salviniho.

Migranti jsou v lodi Aquarius, kterou spravuje charitativní organizace SOS Mediterranée. V plavidlu je podle sdělení organizace 629 migrantů, včetně 123 nezletilců bez doprovodu, 11 dalších dětí a sedm těhotných žen.

Salvini podle nejmenovaného zdroje poslal dopis vládě na Maltě, v němž ji požádal, aby loď s migranty přijala. Malta uvedla, že záchranné operace se uskutečnily v mezinárodních vodách u Libye a koordinovala je Itálie. Zdůraznila přitom, že případ tak nespadá do její kompetence a že bude nadále respektovat mezinárodní právo.

Protiimigrační Liga, kterou Salvini vede, chce prosadit masové deportace migrantů, kteří v Itálii žijí bez patřičných dokumentů. Salvini učinil z migrace jedno z hlavních témat předvolební kampaně. Ligu, dříve spíše marginální stranu, v březnu volilo přes 17 procent italských voličů, a nakonec sestavila vládu s protestním Hnutí pěti hvězd. (jaz)