Kouření se do restaurací nevrátí...

Stávající zákaz kouření v restauracích či na zastávkách bude platit i nadále. Poslaneckou sněmovnou neprošel návrh na zmírnění, a to hned v prvním čtení. Majitelé si tak nebudou moci ve svých restauracích postavit kuřárny.

Poslanci se přeli, zda lidé mají dostat znovu šanci zapálit v restauraci, což již rok nesmějí. 89 ze 172 přítomných poslanců se postavilo proti tomu, aby se zákonem dál zabývali. Poslanec Jaroslav Holík z SPD pak začal tvrdit, že mu nefungovalo hlasovací zařízení a poslanci se začali dohadovat, zda se má hlasovat znovu.

Návrh vrátit kouření do hospod hájil Pirát Mikuláš Ferjenčík.

„Zákaz kuřáren nemá žádnou logiku,“ řekl. „Před hospodami se tvoří hloučky kouřících lidí a obtěžují lidi, kteří chodí kolem. Hluk po desáté večer je větší, než býval,“ prohlásil Ferjenčík, který poslancům řekl, že on sám je nekuřák a přesto si myslí, že zákon si zaslouží změnu.

„Představa, že hospoda je soukromý prostor a každý si tam dělá, co chce je nesmyslná,“ oponoval ministr Adam Vojtěch (ANO).

Připomněl poslancům, že se hlídá to, aby se v hospodách nemohlo například prodávat plesnivé jídlo.

„Kdyby to tak nebylo, tak by se tam to plesnivé jídlo prodávat mohlo,“ řekl ministr zdravotnictví.

Zákon zakazující kouření v restauracích má podle něj pozitivní dopad na veřejné zdraví a to převyšuje právo na svobodu podnikání.

„Bojujte, prosím, s kouřením. Ne s kuřáky,“ reagoval na ministra zdravotnictví Roman Onderka z ČSSD.

Poslanci ve Sněmovně nejsilnějšího hnutí ANO se už před tím dohodli, že budou pro zamítnutí návrhu. (jaz)