Vesmírem sice pluje Muskův Roadster, jeho společnost Tesla se však v roce 2017 propadla do rekordní ztráty.

Podnikatel a vizionář Elon Musk sice úspěšně vyslal do vesmíru raketu Falcon Heavy spolu s elektrickým sporťákem Roadster, jeho společnost Tesla je ale v rekordní ztrátě. Pomalá výroba nového elektromobilu Model 3 totiž vysává miliardy dolarů z účtů. V posledním čtvrtletí roku 2017 prodělala automobilka 675 milionů dolarů (14 miliard korun).

„Pokud dokážeme k pásu asteroidů vyslat Roadster, dovedeme nejspíš vyřešit i problémy s výrobou Modelu 3,“ uvedl Musk.

Firma od října do prosince 2017 prodělala 675 milionů dolarů (14 miliard korun) právě kvůli pomalému náběhu produkce modelu, který má být finančně nejdostupnějším elektromobilem pro zákazníky a je zásadní pro další úspěch společnosti.

Muskovi se tak ani nepodařilo splnit plánovanou produkci Modelu 3 a ve čtvrtletí vyrobila jen 260 těchto vozů místo plánovaných 1500 vozů. Na vůz se přitom hromadí předobjednávky – na čekací listině je asi půl milionu zájemců.

Tesla zároveň původně plánovala, že do konce roku 2017 zvýší výrobu Modelu 3 na 5000 vozů týdne a v příštím roce na dvojnásobek.

Automobilka prý bojuje s problémy se zásobováním a také se zatím nepodařilo doladit proces výroby – továrna je sice automatizovaná, ale řadu robotů je stále nutné ovládat manuálně.

Potíže jsou také s výrobou baterií do nových vozů v Muskově továrně Gigafactory v americké Nevadě. Tesla přitom výrobu baterií do elektroaut v minulosti zdůrazňovala jako svou přednost a má zkušenosti s výrobou dražších, větších a výkonnějších modulů například pro Model S nebo Model X SUV.

V celém loňském roce se ztráta Tesly téměř ztrojnásobila na zhruba dvě miliardy dolarů z předloňských 675 milionů dolarů. Automobilka od svého vstupu na burzu v roce 2010 nikdy nevykázala celoroční zisk.

(pel)