Českým prezidentem by neměl být Marťan, ale člověk s politickými zkušenostmi, domnívá se exprezident Václav Klaus.

Exprezident Václav Klaus považuje většinu kandidátů o prezidentské křeslo za Marťany. Podle něj jim chybí politické zkušenosti. Klaus ocenil kandidaturu Miloše Zemana a Mirka Topolánka. Nikoho však zatím nepodpořil jmenovitě.

Klaus znovu v pořadu TV Prima připomněl svůj výrok o Marťanech, kdy tak v loňském roce označil kandidáty, kteří podle ně nemají politické zkušenosti.

„Prezidentem by měl být někdo, kdo se nějak osvědčil, kdo byl na politické scéně. Když přijde někdo z venku, není možné do ní skočit bez předchozích zkušeností. Většina kandidátů je dnes zvenku a jsou Marťani,“ uvedl exprezident.

Podle něj by prezidentem měl být být kandidát, který je více Čech než Evropan a má politické zkušenosti, což jsou v jeho očích pouze Miloš Zeman a Mirek Topolánek.

„Mirek Topolánek je prototyp Nemarťana. Má nějakou zkušenost, něco si v politice vydobyl, prošel celou řadou ostrých politických střetů a je člověkem, který může být v mých očích kandidátem na prezidenta,“ řekl.

Klaus také řekl, že do volby musí jít někdo, kdo „nespadl z višně“.

„Někdo, kdo žil v politickém světě, jehož politickou minulost známe, o němž hodně víme,“ dodal.

Svého favorita prý bývalý prezident má, ale jmenovitě neřekl, koho bude volit. Před pěti lety přitom s manželkou podpořil Miloše Zemana. S ním má dobré vztahy dodnes.

„O svém favoritovi jasno mám, ale není důvod, abych ho jmenoval v televizi,“ řekl Klaus.

Doplnil, že je zastáncem stability a není bořitelem toho, co se podařilo vybudovat.

(pel)