Skupina PPF kupuje plzeňský strojírenský holding Škoda Transportation.

Nejbohatší Čech Petr Kellner si do svého portfolia přikoupil tradičního tuzemského výrobce lokomotiv a tramvají. Skupina PPF podepsala smlouvu o koupi 100 % akcií společnosti Škoda Transportation. Kellnerův holding se současně zavázal, že Škodovce poskytne provozní úvěr. Spekulovalo se, že zájem o Škodovku mají Číňané, Siemens nebo Křetínského EPH.

Skupina PPF oznámila, že podepsala smlouvu o koupi 100 % akcií společnosti Škoda Transportation včetně dalších aktiv souvisejících s činností Škoda Transportation; zejména ochranných známek a nemovitostí využívaných pro provoz společnosti.

Součástí transakce je i závazek skupiny PPF poskytnout společnosti Škoda Transportation provozní úvěr za účelem financování nezbytných potřeb společnosti.

Vypořádání transakce je podmíněno souhlasy příslušných úřadů pro ochranu hospodářské soutěže.

Společnost Škoda Transportation je přední evropský výrobce vozidel pro městskou a železniční dopravu s rozsáhlou tradicí výroby přesahující více než 150 let. Škodovka je dnes v oblasti kolejových vozidel jedničkou ve střední a východní Evropě.

Mezi její hlavní aktivity patří především výroba tramvají, příměstských elektrických vlaků, lokomotiv, souprav metra, trolejbusů nebo elektrobusů, které prodává tuzemským a zahraničním zákazníkům.

Škoda Transportation v současnosti v ČR zaměstnává přes pět tisíc lidí v Plzni, Praze, Ostravě, nebo Šumperku. Jednotlivé projekty řeší vedle mateřské společnosti Škoda Transportation několik dceřiných společností nebo společných podniků působících vedle České republiky i v Německu, Finsku, USA, Rusku nebo Maďarsku.

Do skupiny patří plzeňské firmy Škoda Transportation, Škoda Electric a Movo, ostravská Škoda Vagonka, Pars Nova Šumperk a pražský výrobce výkonové elektroniky Poll.

V Maďarsku je to podnik Ganz-Škoda, v Novosibirsku výrobce motorů Sibelektroprivod, v Německu Škoda Transportation Deutschland a předloni ovládla také finského výrobce kolejových vozidel TransTech.

V loňském roce skupina Škoda Transportation vykázala meziroční pokles tržeb o 14 procent na 15,7 miliardy korun. Současně však zaznamenala téměř trojnásobný nárůst čistého zisku na 1,571 miliardy. (sfr)