Elon Musk ukázal veřejnosti nový elektrický kamion Tesla Semi. Podnik s představením nákladního vozu přišel uprostřed svého „produkčního pekla“, nestíhá totiž výrobu klasických elektromobilů Model 3.

Muskova Tesla přestavila nový elektrický kamion Tesla Semi. Podnik však nestíhá vyrábět ani klasické elektromobily. Muskovi se nepodařilo splnit plánovanou produkci Modelu 3 a ve čtvrtletí vyrobila jen 260 těchto vozů místo plánovaných 1500 vozů. Na čekací listině je více než 500 tisíc zájemců.

„Vystřelí vám to mysl z lebky do jiné dimenze,“ napsal Musk na Twitteru o novém voze.

„Umí se změnit v robota, bojovat s mimozemšťany a udělat pořádné latte,“ zavtipkoval v dalším příspěvku.

Musk označil Semi za další krok Tesly k přesunu ekonomiky od fosilních paliv. Cenu nákladního vozu Musk neuvedl.

Musk nestíhá výrobu

Někteří analytici však tahač považují za drahou hračku pro firmu, která utrácí peníze rychleji, než je vydělá, nikdy neohlásila roční zisk a zahájení produkce modelů Sedan 3 sama popisuje jako „výrobní peklo“.

Musk totiž letos rekordně prodělal. Podnik vykázal ve 3. čtvrtletí 2017 ztrátu 619,4 milionu dolarů (13,6 miliardy Kč). Mohou za to vyšší výdaje na výrobu cenově dostupnějšího sedanu Model 3.

Muskovi se tak navíc ani nepodařilo splnit plánovanou produkci Modelu 3 a ve čtvrtletí vyrobila jen 260 těchto vozů místo plánovaných 1500 vozů. Na vůz se přitom hromadí předobjednávky – na čekací listině je asi půl milionu zájemců.

Tesla zároveň původně plánovala, že do konce letošního roku zvýší výrobu Modelu 3 na 5000 vozů týdne a v příštím roce na dvojnásobek. Nyní však uvedla, že se jí podaří navýšit výrobu na 5000 týdně do konce prvního čtvrtletí příštího roku.

Automobilka prý bojuje s problémy se zásobováním a také se zatím nepodařilo doladit proces výroby – podle informací FT je sice továrna automatizovaná, ale řadu robotů je stále nutné ovládat manuálně.

I kvůli problémům s výrobou Modelu 3 Musk představení nákladního auta odložil, původně ho měla veřejnost spatřit už v říjnu.

Tesla odhalila i nový elektrický supersport

Nový tahač Semi zvládne na jedno nabití ujet 800 km při maximálním zatížení a dálniční rychlosti. Z nuly zvýší rychlost na 96 kilometrů za hodinu bez nákladu za pět sekund a s nákladem za 20 sekund. Náklad může vážit až 36 300 kilogramů. Baterie se nabíjí 30 minut.

Kamiony s naftovým motorem ujedou na jednu nádrž 1600 km a jejich provoz je podle Muska o 20 procent dražší než provoz elektroverze.

Kromě nového tahače Tesla překvapila i další novinkou – sporťákem Roadster. Čtyřmístný automobil ujede na jedno nabití rekordních tisíc kilometrů. Z nuly na rychlost 100 kilometrů za hodinum se dostane za 1,9 sekundy. Na trhu by se měl objevit v roce 2020 při základní ceně 200 000 dolarů.

(pel)