Lidé vypískali Andreje Babiše (ANO) při oslavách 17. listopadu v Praze na Národní třídě. S hlasitým odporem občanů se setkal i předseda SPD Tomio Okamura, kterého lidé nechtěli ani pustit k památníku. (Foto: ANO)

Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD) se při oslavách 17. listopadu setkali s hlasitým odporem občanů. Lidé oba politiky na Národní třídě v Praze vypískali. Babiše obvinili například ze zneuctění pietního místa, připomínali mu jeho spolupráci s StB a kauzu Čapího hnízda. Okamuru zase část přítomných uvítala pískotem a voláním „Hanba“!, k památníku ho nechtěli ani pustit.

Den boje za svobodu a demokracii si připomínali lidé desítkami akcí a pochodů po celé zemi. Na Národní třídě v Praze se od rána střídali politici, aby u památníku sametové revoluce položili květiny nebo zapálili svíčku.

S hlasitým odporem protestujících se v Praze na Národní třídě setkali předsedové hnutí ANO Andrej Babiš a SPD Tomio Okamura.

Podle Babiše mají lidé nárok projevit svobodu slova, což je jedním z výdobytků sametové revoluce. Společnost je dnes ale podle něj proti očekávání lidí z doby před 28 lety příliš rozdělená a polarizovaná. Uvedl, že pokud dostane šanci sestavit vládu, udělá vše pro to, aby se jím zmiňované nálady ve společnosti zlepšily.

Babiš označil také své přítomné odpůrce za štváče.

„Protože jsou kolem nás takoví štváči, lidi měli strach nás volit,” řekl šéf ANO.

Okamuru nechtěli pustit k památníku

Nepříliš přívětivého přijetí se na Národní třídě dočkal také předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura, který na místo dorazil spolu s místopředsedou hnutí Radimem Fialou. Část přítomných ho uvítala pískotem a voláním „Hanba!“, k památníku nechtěli Okamuru pustit.

Výkřiky a pískot se ozývaly po celou dobu přítomnosti šéfa SPD na místě. Ten se snažil s lidmi debatovat a vysvětlovat jim své postoje. „Určitá skupina občanů si uzurpuje to jediné právo na jediný správný názor,“ reagoval Okamura.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že by si lidé neměli nechat vzít svobodu.

„Obávám se, že za poslední čtyři roky si tahle společnost nechala líbit mnoho věcí, které si neměla nechat líbit. Ať už prolamování svého soukromí, ať už další represivní opatření, které vznikly v podnikání, to jsou věci, které mě trápí, a které si nemáme nechat líbit, řekl.

Lídr občanských demokratů Petr Fiala na Národní třídě označil Miloše Zemana za člověka, který rozděluje společnost.

„Svými kontroverzními výroky, svým znejisťováním naší zahraniční politiky. Prezident by měl být ten, kdo společnost stmeluje,” řekl Fiala.

Satirický průvod masek (Foto: Nadační fond proti korupci)

Zeman se oslav nezúčastnil

Večer dorazil na Národní třídu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl, že za svobodu a demokracii je třeba neustále bojovat. ČR vnímá jako úspěšnou zemi, na kterou mohou být občané hrdí.

Prezident Miloš Zeman se žádné akce neúčastnil. Podle svého mluvčího věnuje 17. listopadu 1989 tichou vzpomínku. Prezident se oslav neúčastnil ani loni.

Tradiční setkání proběhlo také na Albertově.

„Za demokracii se musí bojovat, musíme si to uvědomit. Pokud se nám něco nelíbí, změňme to,“ vyzval ve svém proslovu nejen studenty na Albertově zástupce studentů Marcel Ladka.

Na Václavském náměstí se večer sešly tisíce lidí na Koncertu pro budoucnost, kde promluvil třeba Tomáš Sedláček, Karel Janeček i další.

Prahou prošel satirický průvod 

Odpoledne prošel Prahou satirický průvod masek. Pochodu se účastnilo více než deset iniciativ, které upozorňovaly na otázky, jako je nedostatečná ochrana poválečné architektury, sexuální násilí, plýtvání potravinami nebo bezdomovectví. Průvod vyšel z náměstí Republiky přes Karlův most, Kampu a Václavské náměstí zpět na náměstí Republiky.

Heslem šestého ročníku akce byl slogan „Toto není kachna“, poukazující na problém takzvaných fake news, tedy nepravdivých či zkreslených zpráv v médiích. Kromě toho přihlášené iniciativy formou hry a nadsázky kriticky připomněly řadu dalších rozporuplných otázek.

Na náměstí Republiky se odpoledne konala demonstrace, kterou pod heslem „Žít, ne dřít“ pořádali Mladí zelení, antikapitalistická Socialistická solidarita a křesťansko-feministické ekumenické uskupení RFK. Pod zelenými a rudými prapory se sešlo přibližně 150 účastníků.

„Chceme více volného času a více peněz za práci,“ uvedl mluvčí akce Tomáš Křemen.

Protest krajní pravice zablokoval dopravu

Na pražském Můstku v dolní části Václavského náměstí se sešlo odpoledne několik desítek příznivců strany DSSS. Šéf partaje Tomáš Vandas kritizoval současnou politickou situaci a prezidentské kandidáty.

Příznivci občas skandovali heslo Čechy Čechům, reagovali zejména na Vandasova tvrzení o problémech s migrační krizí v Evropě. ČR podle něj čelí bezpečnostnímu riziku kvůli uprchlíkům, narůstá prý teror. Po listopadu 1989 se podle Vandase dostala do rukou gaunerů a zlodějů.

„Opět hrozí vláda jedné strany, vytvoření takzvaného Babišstánu,” prohlásil Vandas.

Průvod příznivců krajní pravice poté zablokovali v Hybernské ulici těžkooděnci. Pochod totiž nebyl povolený a hlavně fanoušci Vandase slovně i fyzicky napadali policisty. Situace také zkomplikovala dopravu.

Události roku 1939 a 1989 si lidé připomněli i na jiných místech po celé zemi. Zhruba 200 lidí přišlo na náměstí Svobody v Brně na zahájení vzpomínkové akce studentů ke Dni boje za svobodu a demokracii. V Plzni se konal koncert v kulturním centru Zastávka. Vystoupení je v plánu taky před královéhradeckým Klicperovým divadlem, kde zavzpomínají i pamětníci. Slavnostní akce byly plánovány ve Zlíně, Olomouci nebo Českých Budějovicích.

(pel)