Přehled nejaktuálnějších a nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě.

Byznysové zpravodajství v kostce. Přehled nejaktuálnějších a nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě.


Bitcoin vystoupal na nový rekord

Na nový rekord 6450 dolarů (142 287 Kč) se ve středu vyšplhal kurz kybernetické měny bitcoin. Reagoval tak na oznámení burzovního operátora CME Group Inc, že hodlá ve 4. čtvrtletí zahájit obchodování s termínovými kontrakty na tuto kryptoměnu.

Rekordní pokutu pro Kaufland znovu projedná Krajský soud

Nejvyšší správní soud vrátil do hry rekordní pokutu 22 milionů Kč od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Kaufland za zneužití významné tržní síly. Případ bude řešit Krajský soud v Brně, který původně pokutu zrušil.

Ruský Novatek a čínská CNPC podepsaly dohodu, budou spolupracovat v Arktidě

Ruská společnost Novatek, čínská státní firma China National Petroleum Corp (CNPC) a China Development Bank podepsaly dohodu o spolupráci na druhém projektu zkapalněného zemního plynu (LNG) v arktické oblasti. Kvůli mezinárodním sankcím vůči Rusku měla ruská firma problémy získat na projekt v hodnotě 27 miliard dolarů (596 miliard Kč) finance.

Vodafone v Česku zvýšil zisk o více než desetinu

Mobilní operátor Vodafone ve fiskálním roce končícím letos v březnu zvýšil zisk o 14 % na 745 milionů Kč. Čistý obrat stoupl o 3 % na 14,3 miliardy Kč. Celý profit firma převedla na účet nerozděleného zisku z minulých let.

Exxon zaplatí pokutu 55 milionů, znečišťuje ovzduší

Za porušení zákonů na ochranu ovzduší zaplatí společnosti Exxon Mobil Corp a PDC Energy Inc každá 2,5 milionu dolarů (zhruba 55 milionu Kč). Exxon řádně nezajistil a nekontroloval provoz 8 petrochemických závodů v Texasu a Louisianě. Kromě pokuty musí firma investovat téměř 300 milionů dolarů do nové monitorovací technologie.

(pel)