Nové obrněné vozidlo HUSAR 4x4 na podvozku TATRA vzniklo ve spolupráci české společnosti TATRA DEFENCE VEHICLE a polského podniku H. CEGIELSKI-POZNAŃ. (Foto: Tatra)

Česká společnost TATRA DEFENCE VEHICLE a polská H. CEGIELSKI-POZNAŃ představily ve světové premiéře společný projekt vozidla HUSAR na unikátním podvozku TATRA. Vozidlo bylo prezentováno na veletrhu obranných a bezpečnostních technologií MSPO, který se konal v polských Kielcích.

Vozidlo HUSAR není produktem automobilky TATRA TRUCKS, ale výsledkem práce specialistů a konstruktérů české společnosti TATRA DEFENCE VEHICLE (TDV) a polského státem vlastněného podniku H. CEGIELSKI-POZNAŃ (HCP). Automobilka TATRA TRUCKS pro vozidlo pouze dodává unikátní podvozek.

Impulsem pro vznik projektu nového vozidla HUSAR byl zájem holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), do nějž společnost TATRA DEFENCE VEHICLE patří, i polské společnosti H. CEGIELSKI-POZNAŃ rozšířit spolupráci v oblasti průmyslové a speciální výroby v rámci střední Evropy.

HUSAR 4X4 (Foto: Tatra)

H. CEGIELSKI-POZNAŃ se také snaží o návrat do segmentu výroby speciální vojenské techniky, v níž v minulosti více než 80 let úspěšně působila.

Projekt je důležitým krokem k prohlubování průmyslové kooperace v rámci Visegrádské čtyřky (V4). Jeho význam podtrhuje i fakt, že státem vlastněná firma H. CEGIELSKI-POZNAŃ je v této iniciativě plně podporována polským ministerstvem pro rozvoj hospodářství.

HUSAR 4X4 (Foto: Tatra)

„Projekt vozidla HUSAR spojuje velké a významné značky H. CEGIELSKI-POZNAŃ a TATRA DEFENCE VEHICLE, které jsou symbolem tradice i současných schopností a vysokých kvalit českého a polského průmyslu a speciální výroby,“ řekl Jan Slezák, generální ředitel společnosti TATRA DEFENCE VEHICLE.

V rámci holdingu CZECHOSLOVAK GROUP se společnost TATRA DEFENCE VEHICLE specializuje především na vývoj, výrobu i modernizace obrněných, speciálních vozidel a pozemní techniky.

HUSAR 4X4 (Foto: Tatra)

Polská společnost H. CEGIELSKI-POZNAŃ bude zajišťovat výrobu vozidla HUSAR, a to především pro polský trh.

Vývoj nového obrněnce HUSAR na podvozku TATRA je jedním ze strategických záměrů spolupráce české společnosti s polským výrobcem. Počátkem rozšiřující se spolupráce byl podpis smlouvy mezi zástupci TATRA DEFENCE VEHICLE a H. CEGIELSKI-POZNAŃ na letošním veletrhu IDET o společném vývoji a výrobě vozidel s podvozkem v konfiguraci 4×4.

HUSAR 4X4 (Foto: Tatra)

(pel)