Cena másla závratně vzrostla. Podle světových producentů hrozí nedostatek másla na Vánoce.

Máslo prý na Vánoce nebude. Poptávku po mléku a másle nebude možné uspokojit. Ceny rostou, proto se ke konci roku situace vyhrotí. Výsledkem bude nedostatek másla pro spotřebitele. Varovala před tím jedna z největších mlékárenských firem na světě, Arla Foods, která sdružuje více než 12 tisíc producentů v Dánsku, Švédsku, Německu, Velké Británii, Lucembursku, Nizozemsku a Belgii.

V důsledku hrozícího nedostatku másla tak spotřebitelům v Česku může vzniknout vážný problém při výrobě vánočního cukroví, k němuž je potřeba máslo. S nedostatkem másla se však potýká celá Evropa.

Šéf firmy Arla uvedl, že mléka je málo na celém světě, když příčinou je jeho loňská nízká výkupní cena. Celosvětové ceny mléka jsou meziročně o 28 procent vyšší, protože producenti kvůli nízkým výkupním cenám omezili výrobu.

„Všude v Evropě je velký nedostatek mléčných výrobků. Vánoční poptávku nebude možné uspokojit,“ prohlásil doslova.

V České republice překračuje cena „čtvrtky“ másla hranici 50 Kč. Meziročně došlo ke zdražení o 43 procent.

Za máslo může Unie

Závratnou cenu másla v Česku zavinila Evropská unie dotacemi vyplácenými na podporu snižování produkce mléka a mléčných výrobků. Uvedl to europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach.

Podle ministerstva zemědělství za zvýšení ceny másla může snížená poptávka po margarínu a zvýšená poptávka po máslu.

Mach poukázal na to, že Evropská unie pomocí dotací za nevyrábění mléka omezuje produkci mléka a mléčných výrobků. Proto podle něho cena másla nyní „roste do závratných výšin“.

„Soudruzi v Bruselu neodhadli poptávku a nabídku. Je to jako ve slavném románu Hlava XXII,“ uvedl Mach s tím, že když úředníci v Bruselu chtěli omezit výrobu mléka, aby cena příliš neklesla, „nějak se spletli ve svých odhadech a cena másla je nyní v celé Evropě na rekordní úrovni“.

V září loňského roku vydala EU nařízení o poskytování podpory na snížení produkce mléka. Vyčleněno bylo 150 milionů eur s cílem snížit produkci v EU o miliardu litrů mléka ročně. Zemědělci tak dostávají 14 eur za každých nevyrobených a nedodaných 100 litrů mléka.

Vzpomeňte na Brusel

EU tak fakticky platí za nevyrábění mléka. Kdo dodá na trh méně mléka než v předchozím roce, dostane dotaci za každý litr, který na trh nedodá. Brusel chtěl snížit produkci mléka, protože se obával toho, omezení exportu do Ruska způsobené sankcemi bude tlačit na pokles cen ke škodě zemědělců.

„Snížení produkce mléka v EU se bohužel potkalo s růstem obliby mléka v Číně. Navrch kampaně brojící proti palmovému oleji vedly lidi k větší oblibě potravin s kravským tukem namísto palmového,“ konstatoval Mach.

EU proto podle něho zasáhla s cílem „zvrátit dlouhodobě zvyšující se produkci mléka na evropském i světovém trhu, řešit nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou a maximálně omezit propad cen mléka“.

Výsledkem snahy bruselských úředníků je však enormní růst cen a rekordní cena másla na evropském trhu.

„Až budete v obchodech kroutit hlavou nad šílenou cenou másla, vzpomeňte si na Brusel,“ doporučil Mach občanům. (sfr)

Více o cenách másla čtěte ZDE:

Závratnou cenu másla způsobila Evropská unie a její dotace na snížení produkce, tvrdí Mach