Za vysokou cenu másla může Evropská unie, tvrdí šéf Svobodných Mach.

Závratnou cenu másla v Česku zavinila Evropská unie dotacemi vyplácenými na podporu snižování produkce mléka a mléčných výrobků. Uvedl to europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. Podle ministerstva zemědělství za zvýšení ceny másla může snížená poptávka po margarínu a zvýšená poptávka po máslu. 

Cena klasické „čtvrtky“ másla se dnes v Česku pohybuje v průměru kolem 50 korun.

Mach poukázal na to, že Evropská unie pomocí dotací za nevyrábění mléka omezuje produkci mléka a mléčných výrobků. Proto podle něho cena másla nyní „roste do závratných výšin“.

„Soudruzi v Bruselu neodhadli poptávku a nabídku. Je to jako ve slavném románu Hlava XXII,“ uvedl Mach s tím, že když úředníci v Bruselu chtěli omezit výrobu mléka, aby cena příliš neklesla, „nějak se spletli ve svých odhadech a cena másla je nyní v celé Evropě na rekordní úrovni“.

Mach: „Soudruzi v Bruselu neodhadli poptávku a nabídku.“ 

V září loňského roku vydala EU nařízení o poskytování podpory na snížení produkce mléka. Vyčleněno bylo 150 milionů eur s cílem snížit produkci v EU o miliardu litrů mléka ročně. Zemědělci tak dostávají 14 eur za každých nevyrobených a nedodaných 100 litrů mléka.

EU tak fakticky platí za nevyrábění mléka. Kdo dodá na trh méně mléka než v předchozím roce, dostane dotaci za každý litr, který na trh nedodá.

Brusel chtěl snížit produkci mléka, protože se obával toho, omezení exportu do Ruska způsobené sankcemi bude tlačit na pokles cen ke škodě zemědělců.

„Snížení produkce mléka v EU se bohužel potkalo s růstem obliby mléka v Číně. Navrch kampaně brojící proti palmovému oleji vedly lidi k větší oblibě potravin s kravským tukem namísto palmového,“ konstatoval Mach.

EU proto podle něho zasáhla s cílem „zvrátit dlouhodobě zvyšující se produkci mléka na evropském i světovém trhu, řešit nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou a maximálně omezit propad cen mléka“.

Mach: „Až budete v obchodech kroutit hlavou nad šílenou cenou másla, vzpomeňte si na Brusel.“ 

Výsledkem snahy bruselských úředníků je však enormní růst cen a rekordní cena másla na evropském trhu.

„Až budete v obchodech kroutit hlavou nad šílenou cenou másla, vzpomeňte si na Brusel,“ doporučil Mach občanům.

Na vině je vysoká poptávka

Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) k vysokým cenám másla uvedlo, že „nemůže určovat ceny potravin a tedy ani másla“. Ceny se podle MZe řídí situací na evropském i světovém trhu.

„Dle sledovaných zdrojů je jedním z hlavních důvodů rychlého růstu cen másla v EU vysoká poptávka po mléčném tuku na světovém trhu a rostoucí cena mléka jako suroviny. Podle informace Českého statistického úřadu byla průměrná cena za kilogram másla v červnu 187,50 Kč,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Nižší dostupnost másla podle ní zvyšuje jeho ceny.

„Ceny másla v EU i na světových trzích jsou ovlivněny nerovnováhou mezi nabídkou a poptávkou. Máslo a mléčný tuk je na světových trzích velmi žádoucí, protože nahrazuje margarín,“ vysvětlilo dále MZe.

Ježková přitom poukázala na skutečnost, že maloobchodní prodej margarínu a pomazánek a jejich spotřeba v restauratérství klesly v Unii v posledních čtyřech letech o 6 %, zatímco prodej másla vzrostl o 3 %.

MZe dále konstatovalo, že ve zpracovatelském průmyslu máslo částečně nahradilo palmový olej. Výrazně také vzrostlo průmyslové využití másla a smetany, zejména u pekařských a cukrářských výrobků a to nejen v Evropě.

V roce 2016 vzrostl celosvětový obchod s máslem o 11 %.

„Pokles zaznamenaný v prvních čtyřech měsících roku 2017 vyplývá z nedostatečné dostupnosti másla na Novém Zélandu, hlavním světovém dodavateli másla, jehož vývoz klesl o 9 procent a v EU o 28 procent,“ doplnila Ježková.

„Vývoz smetany se navíc zvýšil o 24 procent v EU v prvních čtyřech měsících roku 2017, což výrazně ovlivnilo trh s máslem,“ vysvětlila tisková mluvčí ministerstva zemědělství ČR. (sfr)