Moravské vlajky opět zavlály na radnicích na počest Cyrila a Metoděje. Letos obce vyvěsily rekordní počet praporů. (Foto: Valašské Klobouky)

Moravané se probudili. Až rekordních 1328 obcí vyvěsilo dnes na počest svatých Cyrila a Metoděje moravskou vlajku. Kromě moravských obcí vyvěsilo prapor několik obcí ze Slezska, Čech i Slovenska. Nově vlajku vyvěsily například Koryčany nebo Šlapanice.

Na celé Moravě je asi 1900 obcí. Rok od roku se počet účastníků zvyšuje, letos se zapojily dvě třetiny obcí.

„Je to rekordní počet. Zapojují se nejen obce, ale i památky. Vlajku vyvěsila například i menší muzea v Blatnici pod Svatým Antonínkem nebo v Kobylí, takže to nejsou muzea jenom ve velkých městech,“ uvedla místopředsedkyně Moravské národní obce Lenka Holaňová.

Iniciativu Za vyvěšování moravské vlajky organizuje každoročně spolek Moravská národní obec, letos se jedná již o osmý ročník.

„Náš spolek se snaží připomínat různými způsoby, že je tu Morava, její historie a tradice, které máme rádi. Ve větších městech je to trochu problém, může do toho zasahovat politika, ale pravý důvod neznáme. Na vesnicích je to takové více od srdce,“ řekla Holaňová.

Památky, které mají o akci zájem, jsou i o svátku přístupné veřejnosti. Lidé tak mohou zavítat na tyto hrady a zámky a do muzeí zdarma nebo se slevou. Podle Holaňové se tak dnes otevřelo 65 památek, loni jich bylo přes 50.

Letos nově projevily zájem o vyvěšení vlajky na radnici Koryčany, Šlapanice u Brna, Němčice nad Hanou, Kostelec na Hané, Drahany nebo Lomnice u Tišnova.

Přidaly se ale i další obce z Brněnska, Znojemska, Přerovska, Kroměřížska nebo Vysočiny. Nově je podle Holaňové vlajka k vidění i v Moravském kartografickém centru ve Velkých Opatovicích. Tam však nevlaje pouze ve svátek příchodu bratrů ze Soluně, ale po celý rok.

Moravským patriotismem se tradičně vyznačuje okres Hodonín, kde spolek zaznamenává nejméně účast kolem 90 procent. Nejvzdálenější obcí jsou potom Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji. Moravská vlajka druhý rok zavlaje i na pražské výletní lodi Moravia.

Podle Holaňové účastníci symbolickým aktem vyjadřují úctu k rodné zemi, jejím tradicím, historii a svébytné kultuře. Obce se tím rozhodly připomínat občanům tradiční hodnoty, moravskou identitu a sounáležitost k Moravě.

(pel)