České loterijní společnosti si jdou po krku: Fortuna a Tipsport poslali na Sazku finanční detektivy kvůli registraci nových hráčů.

Mezi českými loterijními firmami se rozpoutala hazardní válka. Fortuna a Tipsport napadli Sazku, protože prý dostatečně nekontroluje identitu nově registrovaných hráčů. Vadí jim, že tak Sazka může jednodušeji získávat nové zákazníky. Konkurenční firmy proto poslaly na Sazku kontrolu z ministerstva financí a detektivy z Finančního analytického úřadu. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

 Fortuna a Tipsport obvinily Sazku z porušování zákona proti praní špinavých peněz. Podle konkurentů Sazka nedostatečně ověřuje identitu registrovaných hráčů, firma Karla Komárka a Jiřího Šmejce to odmítá. Pokud by se ale prokázalo, že pravidla porušuje, hrozí jí pokuta až 50 milionů korun − v krajním případě dokonce odebrání licence.

Sazka tvrdí, že ve sporu jde o moc nad hazardním trhem, kde Češi ročně prosází přes 150 miliard.

„Podle nás je to začátek konkurenční války, kterou se snaží Fortuna a Tipsport rozpoutat, a vůbec v ní nejde o ochranu hráčů nebo něco podobného,“ řekl mluvčí Sazky Václav Friedmann.

O zahájení vyšetřování má podle něj Sazka zatím jen neoficiální informace.

Problém Sazky se týká registrací sázkařů, které jsou od letošního roku přísnější kvůli nové regulaci hazardu i celoevropskému tažení proti praní špinavých peněz. Fortuna a Tipsport si stěžují, že zatímco jejich noví zákazníci, kteří chtějí sázet na webu, se musí osobně legitimovat na pobočce, Sazka to nevyžaduje.

Využívá toho, že v případě číselných loterií jako Sportka není tak důkladné ověřování potřeba, protože přes ně nejde špinavé peníze prát. Na tuto zjednodušenou registraci ale svým klientům umožňuje utrácet peníze i za kurzové sázky. V nich kralují právě Tipsport s Fortunou a Sazka, která dominuje číselným loteriím, se jim už poněkolikáté snaží část podílu sebrat.

Konkurentům vadí, že díky jednoduché registraci může Sazka snáze získávat zákazníky.

„My jsme se Sazkou opakovaně jednali a upozorňovali jsme je na to, že porušují zákon a že to ostatní firmy na trhu poškozuje. Oni svůj postoj ale nezměnili. Upozornili jsme je, že pošleme na ministerstvo financí podnět, což jsme také následně udělali,“ uvedl Marek Herman, který se na úřady jménem sázkových kanceláří obrátil.

Sazka tvrdí, že svůj postup měla povolený od finančních detektivů. Ti ale udělení výjimky údajně popřeli minulý týden na schůzce na ministerstvu financí.

„Se zástupci ministerstva jsme se shodli na jasném závěru, že Sazka jednoznačně porušuje zákon. Z tohoto jednání jsme si odnesli dojem, že ministerstvo bude jednat razantně,“ prohlásil Herman.

(pel)