Stát trestá lidi za projevení vlastního politického názoru. Za vyvěšený plakát na podporu politických stran hrozí až stotisícová pokuta. (Foto: KDU-ČSL)

Politický názor je v České republice trestný. Za vyvěšený plakát na podporu strany na plotě nebo ve výloze hospody hrozí lidem pokuta až 100 tisíc korun. Volební placky na klopách nebo třeba samolepky na autech omezeny nebudou.

Příznivci (ale i odpůrci) politických stran či konkrétních kandidátů se podle novely volebního zákona – ačkoli sami ve volbách nekandidují – musí zaregistrovat u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Vedle politické podpory tak bude mít nový úřad pod kontrolou i negativně mířenou kampaň.

Přísné podmínky se týkají jen části volební kampaně, která začne dnem vyhlášení termínu voleb prezidentem republiky a bude trvat až do jejich konání, to znamená nejméně devadesát dní.

Registrace na Úřadu pro kontrolu hospodaření politických stran není přitom pro osoby, které do voleb nevstupují z pověření politické strany, ale samy od sebe, vůbec jednoduchá.

Zákon takovému člověku ukládá povinnost zařídit si transparentní účet a internetové stránky. Jeho vklad do kampaně pro sněmovní volby omezuje limitem 1,8 miliónu včetně daně. Náklady těchto registrovaných tzv. třetích osob se nezapočítávají do limitu 90 miliónů korun, které každá strana na volební kampaň podle zákona smí vložit.

„Iniciativa kohokoliv, kdo hodlá podporovat jakoukoliv politickou stranu nebo politické hnutí, a to aktivně či pasivně, bude posuzována v souladu se zákonem,“ uvedl Vojtěch Weis, šéf Úřadu pro kontrolu hospodaření politických stran.

Za porušení zákona hrozí sankce až 100 tisíc 

Porušení zákona se posuzuje jako přestupek, za který hrozí pokuta ve výši 10 až 100 tisíc korun. To už si každý rozmyslí, jestli si na vlastní plot nebo na okno transparent pověsí.

„V případě, že tato osoba nenaplní povinnosti vyplývající z ustanovení zákona, vystavuje se nebezpečí případné sankce,“ upozornil Weis.

Případná registrace by se tak týkala každého, kdo by si třeba z recese vyvěsil v době oficiální kampaně plakát na okno s politickou tematikou.

„Já si myslím, že je to ultralevé, je to takřka horší omezování svobody projevu než za komunistů. Každý politik si na billboard dá, co chce, a beztrestně na něm třeba lže a slibuje něco, co se nikdy nestane. Je naprosto nespravedlivé, aby si obyčejný občan nemohl napsat svůj názor,“ řekl Jaroslav Zahradník, majitel  pražské hospody U starý svině.

Zahradník je známý tím, že před vchod postavil tabuli, kam lidé mohli psát vzkazy pro politiky.

Nová pravidla se politikům nelíbí

„Interpretovat zákon tak, že každý, kdo si umístí na plot transparent, se musí nahlásit jako podporovatel, mi připadá zvláštní,“ řekl místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Proti zákonu ostře vystoupila také Strana svobodných občanů. Ta vyzvala občany, aby nařízení bojkotovali.

„Je to šikana malých stran, které se opírají o tisíce dobrovolníků, kteří jsou ochotni stranu na svých plotech podpořit,“ uvedl předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.

Svobodní proto vyzývají příznivce své strany i dalších stran, aby se nebáli a plachty a plakáty vyvěšovali.

„Pokud se kvůli tomuto likvidačnímu nesmyslu stane někdo, kdo bude propagovat Stranu svobodných občanů, obětí šikany státu a bude mu vyměřena pokuta, Svobodní jsou připraveni ji za něj uhradit,“ dodal Mach.

Svobodní chtějí iniciovat zrušení tohoto nařízení a stejně tak i Úřadu pro kontrolu hospodaření politických stran.

Exministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se na regulaci dívá podobně. Podle něj zákon navrhla ČSSD proti jeho hnutí. Odmítl také, že by do nákladů patřili jeho poradci a že transparentní účet hnutí je veden špatně.

„Hlavně nechť ta komise spočítá všechny billboardy, plakáty a tak. Protože my víme, jak se financuje ČSSD, a nefinancuje se čistě a nikdy to ani nedělali,“ řekl.

Zdroj: Martina Houšková, Finanční limity a volební kampaně ve vybraných evropských zemích

(pel)