Holding CSG a automobilka TATRA TRUCKS se zúčastní tradiční vojenské akce Bahna. Na snímku raketomet RM-70 Vampire 4D na podvozku TATRA FORCE. (Foto: CSG)

Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) se spolu s TATRA TRUCKS (TT) zúčastní největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky Bahna. Firmy představí veřejnosti pancéřované vozidlo TITUS, raketomet RM-70 Vampire 4D na podvozku TATRA FORCE nebo vozidlo Pandur II 8×8 v minometné verzi. Už 28. ročník akce se uskuteční v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin v bývalém vojenském výcvikovém prostoru v lokalitě Bahna u Strašic nedaleko Rokycan.

V minulém týdnu se společnosti holdingu CSG i automobilka TATRA TRUCKS představily na veletrhu obranných technologií IDET 2017. Tato prezentace byla určena především pro odbornou veřejnost a obchodní partnery.

Nadcházející sobotu kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS (TT) i společnosti EXCALIBUR ARMY (EA) a TATRA DEFENCE VEHICLE (TDV) některé své produkty vystavené na IDETu předvedou široké veřejnosti.

Konkrétně půjde o pancéřované vozidlo TITUS, o které jeví zájem Armáda České republiky. Dále to bude raketomet RM-70 Vampire 4D na podvozku TATRA FORCE, jehož varianta nazvaná BM-21 MT 4×4 získala minulý týden na zmiňovaném veletrhu prestižní ocenění Zlatý IDET. A k vidění bude také vozidlo Pandur II 8×8 v méně známé minometné verzi.

Raketomet BM-21 MT 4×4 (Foto: CSG)

Společná expozice Tatry, EA a TDV bude umístěna na tradičním místě pod věží, zájemci si tam budou moci zakoupit i výstrojní materiál od společnosti EXCALIBUR TRADE.

Akci Bahna pořádá Velení pozemních sil a Nadace pozemního vojska AČR a má demonstrovat všem zájemcům o současnou vojenskou techniku profesní připravenost příslušníků AČR a spojeneckých armád NATO.

Společnosti patřící do holdingu CSG i TATRA TRUCKS jsou tradičními partnery událostí tohoto druhu a podporují akce, které přibližují široké veřejnosti činnost ozbrojených složek chránících bezpečnost státu i jeho obyvatel.

„Bahna jsou dobrou příležitostí, jak veřejnosti předvést výsledky vývoje i výroby speciální techniky, kterou se zabývají společnosti holdingu CSG. Chceme tak ukázat, že slavná tradice českého zbrojního průmyslu pokračuje a že má co nabídnout i pro budoucnost,“ uvedl tiskový mluvčí holdingu CSG Andrej Čírtek.

Největší expozice na veletrhu IDET 2017 patřila CSG a TATRA TRUCKS

Na přelomu května a června konal i jeden z největších veletrhů obranné techniky ve střední Evropě IDET 2017. Holding CSG a společnost TATRA TRUCKS jsou na něm již tradičními vystavovateli.

„Celkově společný pavilon CSG a TATRA TRUCKS navštívilo přibližně dva tisíce hostů. Po celé tři dny konání veletrhu jsme vedli permanentní jednání ve všech prostorech naší expozice, která byla největší na veletrhu, zaujímala přes 500 m2 vnitřní plochy a dalších asi 400 m2 venkovní plochy. Na veletrhu jsme podepsali několik dohod o spolupráci, několik memorand a potkali se jak se stávajícími, tak s novými obchodními partnery,“ sdělil Lukáš Novotný, marketingový manažer holdingu CSG.

Pandur II 8×8 (Foto: CSG)

Velkou pozornost vzbudila především novinka v podobě raketometu BM-21 MT 4×4 od společnosti EXCALIBUR ARMY se zcela novým systémem řízení palby. Zájem byl pak dále o kolové bojové vozidlo pěchoty Pandur II 8×8 s dálkově ovládanou bojovou věží Samson Mk II z produkce společnosti TATRA DEFENCE VEHICLE a obrněné vozidlo TITUS, výrobek automobilky TATRA TRUCKS.

Raketomet BM-21 MT 4×4 získal i prestižní ocenění Zlatý IDET. V expozici CSG a Tatry byly vystaveny i dvě verze unikátního bezpilotního letounu CANTAS společnosti EXCALIBUR INTERNATIONAL se schopností svislého startu a přistání, nechyběl ani čtyřkolový pancéřovaný vůz T-KAT firmy TATRA DEFENCE INDUSTRIAL nebo celá škála pěchotní i dělostřelecké munice skupiny MSM Group či pistole firmy ZVS.

Venkovní expozice zahrnovala například moderní raketomet RM-70 Vampire 4D a mostní automobil AM-50 EX, oba na podvozcích TATRA FORCE 8×8, nebo novinku v podobě modernizovaného tanku T-72 4 Scarab z portfolia EXCALIBUR ARMY.

TITUS (Foto: CSG)

TATRA TRUCKS vystavovala nejnovější provedení pancéřovaného vozidla TATRA FORCE 8×8 určeného pro přepravu těžkých minometů PRAM-L a také novinku v podobě těžkého automobilové přívěsu s podvozkem tatrovácké koncepce určeného pro vojenské aplikace.

Společnost Vývoj Martin patřící do MSM Group, slovenského člena holdingu CSG, pak ve venkovní expozici představila multifunkční kontejnerové velitelské pracoviště s vlastní energetickou infrastrukturou, jehož speciální varianty společnost dodává například švédské armádě.

(pel)