Minimální mzdu 11 tisíc korun pobírá v Česku více než 100 tisíc lidí. Sobotka slíbil její zvýšení na 12200 Kč.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce zvýšit minimální mzdu za 11 tisíc na 12 200 korun. Zvyšuje se tak tlak i na firmy – každé zvýšení minimální mzdy totiž vede k tomu, že se následně zvyšují i platy ostatních zaměstnanců. Minimální mzdu pobírá v Česku přes 100 tisíc lidí, opatření se však dotkne mnohem více zaměstnaných.

Podle premiéra vláda o návrhu zvýšení rozhodne ještě v první polovině roku. Návrh předloží členům vlády ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), a když to koaliční vláda schválí, další souhlas parlamentu k navýšení platů už nepotřebuje.

Na zvýšení minimální mzdy podle premiéra Sobotky nevydělá jen něco přes 100 tisíc lidí, kteří ji pobírají. Každé zvýšení podle něj vede také k tomu, že se následně zvyšují i platy těch, kdo berou peněz víc.

„I v soukromých firmách to zvyšuje tlak na to, aby se mzdy zvyšovaly,“ argumentoval premiér.

Pravicová opozice argumentuje, že zvyšování minimální mzdy zvyšuje nezaměstnanost. Předseda vlády to však odmítl. Podotkl, že i když jeho vláda navyšuje nejnižší platy minimálně, na nezaměstnanost v Česku to vliv nemá.

(pel)