Výstražná stávka živnostníků proti EET proběhla za zvuku sirén ve středu 1. března v pravé poledne. Akce se zúčastnily stovky podnikatelů.

Výstražná stávka živnostníků proti Babišově elektronické evidenci tržeb (EET) proběhla za zvuku sirén ve středu 1. března v pravé poledne, tedy v den, kdy na velkou skupinu podnikatelů dopadla druhá vlna EET. Stávka, v jejímž průběhu podnikatelé zavřeli své prodejny, trvala symbolické 3 minuty. Podle mluvčího Svobodných, kteří stávku iniciovali, se akce zúčastnily stovky podnikatelů.

Předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach navštívil stávkujícího majitele antikvariátu Jiřího Diviše a mimo jiné u něj zakoupil i knihu, která popisuje lovce Andreje, který chce střelit vše, co potká.

„Ruský Andrej chce zastřelit jen zvěř, ten česko-slovenský Andrej zase hlavně živnostníky,“ prohlásil Mach.

„Je to symbolický protest proti tomu, jak se u nás EET zavádí, že do ní nesmyslně spadnou různí stánkaři, drobní prodejci. Od 1. března jich nově bude čtvrt milionu,“ prohlásil předseda Svobodných Petr Mach.

Svobodní chtějí usilovat o to, aby EET v budoucnu byla dobrovolná. V takovém případě by však evidence měla umět i další věci, například by umožnila zpracovat pro zapojené podnikatele daňové přiznání.

Generální stávka proti EET

Stávky živnostníků se mimo jiné zúčastnil i podnikatel Luděk Šorm, provozovatel Perníkové chaloupky na Pardubicku, který dlouhodobě protestuje proti elektronické evidenci tržeb.

„Chceme, aby se podnikatelé přidávali a připravili se i na to, že přejdeme až do generální stávky, pokud si to situace vyžádá,“ uvedl Šorm.

„EET by neměla být povinná, dovedu si ji představit maximálně jako povinnou v rámci alternativního trestu pro toho, kdo byl usvědčen z daňového úniku,“ navrhl Luděk Šorm.

„Od 1. března musí používat elektronickou evidenci tržeb vedle stravovacích zařízení i malí prodejci, e-shopy a velkoobchody. EET je další zbytečnou regulací, která ztěžuje vstup do podnikání a podnikání samotné. Jak ukázaly zkušenosti například z Chorvatska, zvýšení příjmů státního rozpočtu to nepřinese,“ vysvětlil místopředseda Svobodných Josef Káles. (tvm)