Stávka živnostníků proti EET se koná 1. března, tedy v den, kdy se rozběhne druhá vlna EET, která dopadne na dalších zhruba 250 tisíc podnikatelů z oblasti maloobchodu, velkoobchodu a internetových obchodů.

Výstražná Stávka živnostníků proti Babišově elektronické evidenci tržeb (EET) se uskuteční 1. března v pravé poledne. Akce, kterou organizují Svobodní, bude mít symbolický charakter. Stávka potrvá 3 minuty, po které podnikatelé zavřou provozovny. Objevují se i návrhy na uspořádání generální stávky všech podnikatelů proti EET.

„Je to symbolický protest proti tomu, jak se u nás EET zavádí, že do ní nesmyslně spadnou různí stánkaři, drobní prodejci. Od 1. března jich nově bude čtvrt milionu,“ prohlásil předseda Svobodných Petr Mach.

„Rozhodli jsme se, že ten den v poledne ‚necháme‘ v tisících měst a obcí zaznít sirény,“ doplnil.

„Chceme spolu s podnikateli ukázat, že nesouhlasíme s EET. Vyzýváme živnostníky a podnikatele, aby zavřeli symbolicky 1. 3. v poledne na 3 minuty prodejnu nebo si alespoň vylepili na výlohu plakát podporující svobodné a jednodušší podnikání namísto dalších regulací,“ vysvětlil Mach.

Svobodní budou usilovat o to, aby EET v budoucnu byla dobrovolná. V takovém případě by však evidence měla umět i další věci, například by umožnila zpracovat pro zapojené podnikatele daňové přiznání.

Stávky se mimo jiné zúčastní i podnikatel Luděk Šorm, provozovatel Perníkové chaloupky na Pardubicku, který dlouhodobě protestuje proti elektronické evidenci tržeb.

„Chceme, aby se podnikatelé přidávali a připravili se i na to, že přejdeme až do generální stávky, pokud si to situace vyžádá.“ 

„Do této stávky se zapojím a byl bych rád, kdyby se další živnostníci zapojili do dlouhodobé pohotovosti, která stávkou 1. března začíná. Chceme, aby se podnikatelé přidávali a připravili se i na to, že přejdeme až do generální stávky, pokud si to situace vyžádá,“ uvedl Šorm.

„EET by neměla být povinná, dovedu si ji představit maximálně jako povinnou v rámci alternativního trestu pro toho, kdo byl usvědčen z daňového úniku,“ navrhl Luděk Šorm.

Petr Mach nabídl živnostníkům, kteří by měli kvůli EET problém, právní pomoc.

„Místopředseda Svobodných Ondřej Pecák je jako advokát připraven poskytnout právní pomoc těm, kteří by byli v souvislosti s EET popotahováni,“ informoval Mach.

Stávka se koná 1. března, tedy v den, kdy se rozběhne druhá vlna EET, která dopadne na dalších zhruba 250 tisíc podnikatelů z oblasti maloobchodu, velkoobchodu a internetových obchodů.

„Od 1. března musí používat elektronickou evidenci tržeb vedle stravovacích zařízení i malí prodejci, e-shopy a velkoobchody. EET je další zbytečnou regulací, která ztěžuje vstup do podnikání a podnikání samotné. Jak ukázaly zkušenosti například z Chorvatska, zvýšení příjmů státního rozpočtu to nepřinese,“ vysvětlil místopředseda Svobodných Josef Káles. (tvm)