Policie stíhá 24 lidí kvůli eurodotacím, vyslýchá i bývalou hejtmanku Ústeckého kraje Janu Vaňhovou (ČSSD).

Policie stíhá 24 lidí kvůli zneužití eurodotací. Zadržela i bývalou hejtmanku Ústeckého kraje Janu Vaňhovou (ČSSD). Mezi stíhanými je i podnikatel a bývalý člen ODS Daniel Ježek a bývalý senátor Alexandr Novák.

Případ se týká Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, uvedl žalobce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje.

Podle mluvčí Karlovarského kraje Jany Pavlíkové zasahovala policie i v sídle krajské organizace Karlovarská agentura rozvoje podnikání.

Vaňhová kromě vedení Ústeckého kraje působila v letech 2008 až 2012 ve výboru regionální rady ROP Severozápad, jenž měl konečné slovo v rozhodování, který projekt bude podpořen evropskými penězi.

Ještě v minulém volebním období působila ve vedení Ústeckého kraje jako náměstkyně hejtmana. Životním partnerem Vaňhové byl vlivný člen ČSSD, podnikatel Roman Houska. Ten byl v listopadu 2013 zastřelen před domem, kde s Vaňhovou žil. Housku podle pravomocného rozsudku zavraždil bývalý voják Michal Krnáč. Dostal za to 13 let vězení.

Kromě Vaňhové působil ve výboru ROP Severozápad také bývalý krajský předseda ČSSD a nekdejší krajský radní Arno Fišera.

Předseda krajské ČSSD Miroslav Andrt řekl, že o zadržení či obvinění Vaňhové, případně dalších lidí, nemá oficiální informace.

„Nám v tomto směru informace nikdo neposkytuje. Z logiky věci, o kterou pravděpodobně jde, tak by se to těchto dvou mohlo týkat. O nikom jiném zatím nevím a sám čekám, co se dál dozvíme,“ řekl Andrt.

„Zásah kriminalistů se nijak nedotkl Krajského úřadu Ústeckého kraje,“ uvedla jeho mluvčí Lucie Dosedělová. Policie nebyla podle mluvčího Pavla Žinčíka na úřadě ROP Severozápad.

(pel)