António Guterres od ledna povede OSN.

Bývalý šéf Socialistické Intrnacionály a expremiér Portugalska António Guterres byl zvolen novým generálním tajemníkem Organizace spojených národů (OSN). Guterres se ujme funkce na příštích pět let po odcházejícím šéfovi nejvýznamnější mezinárodní organizace Pan Ki-munovi od 1. ledna.

Schválení Guterrese ve Valném shromáždění, které má 193 členů, se očekávalo, neboť na počátku října při tajném hlasování Rady bezpečnosti OSN jeho kandidaturu nevetoval žádný ze stálých členů rady.

Guterres byl portugalským premiérem od října 1995 do prosince 2002, kdy odstoupil po porážce své Socialistické strany v obecních volbách. Po odchodu z vlády se až do června 2005 věnoval hlavně funkci předsedy Socialistické internacionály, do které byl zvolen v roce 1999. V červnu 2005 se stal Vysokým komisařem OSN pro uprchlíky (UNHCR), tuto funkci zastával až do prosince 2015.

https://www.youtube.com/watch?v=bOTOtFb92Xo

Dříve ostře kritizoval světové společenství za nedostatečný přístup k syrským uprchlíkům a malou podporu zemím, do kterých před válkou uteklo nejvíce Syřanů. V zahraničí měl vždy lepší pozici než na domácí scéně, kde často čelil kritice kvůli údajné nerozhodnosti.

O vrcholnou funkci OSN měl zájem i slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, který v tajném hlasování v Radě bezpečnosti skončil druhý. Lajčák svou kandidaturu označil za úspěch slovenské diplomacie.

(pel)