Tomio Okamura tvrdí, že cílem návrhů na vytvoření společné evropské armády je jen "kšeft" pro zbrojní firmy velkých zemí.

Návštěva „na otočku“ kancléřky Merkelové v Česku připomínala kontrolu v protektorátu. Hlavním cílem projektu společné evropské armády je jen „kšeft“ pro zbrojní firmy velkých zemí. V rozhovoru to uvedl předseda strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura. V Česku podle Okamury nežijeme v demokracii, nýbrž jen ve „stranické oligarchii“. Lidská práva podle něho mají v zemi jen vybrané elity.

Rozhovor s předsedou SPD, poslancem Tomio Okamurou

Otázka: Vaše strana označila oficiální návštěvu německé kancléřky Merkelové v ČR za drzou provokaci. Proč tak striktní odsudek? Co je drzého na návštěvě představitele sousedního státu v Česku?
V nadsázce jsme shrnuli podstatu, která je přece jasná. Paní Merkelová je zcela jednoznačně jedním z hlavních viníků migrační krize a jedním z těch, kdo se důsledky jí způsobené katastrofy pokouší přenést na země, které se na vzniku a příčinách nepodílely.
Ano, umím si představit, že paní Merkelová přiletí s obrovskou omluvou a nástinem řešení, jak ohrožení Evropy a České republiky zmírní, jak napraví svoje gigantické chyby nebo zločinné úmysly.
Namísto toho přijede jen tak na otočku – jakoby jen šéf vládnoucí mocnosti přijel na kontrolu svého protektorátu. To mě a naše hnutí Svoboda a přímá demokracie uráží. Ale servilní Sobotkově a Babišově vládě toto jednání evidentně vyhovuje.

Premiér Sobotka začíná usilovat o společnou evropskou armádu, což kritizujete. Co je špatného na společných vojenských silách bránících vnější hranici EU? Součástí plánu na společnou euroarmádu přece není rušení národních armád…
Za prvé, jde zřejmě jen o projekt na kšeft pro zbrojní firmy velkých zemí. Za druhé, proč tedy máme NATO? To zrušíme nebo budeme mít troje paralelní vojenské struktury? Národní armádu, která bude současně v NATO, a pak i v Evropské armádě? Kdo bude velet?
Já i naše hnutí SPD jsme pro kooperaci a součinnost v obraně, ale musí to mít logiku. To nemluvím o ekonomice: evropská armáda je nepochybně záminka pro další odvody daní občanů na novou položku.

Vy jste označili tento plán za přípravu na okupaci Česka. Proč? Společná euroarmáda má přece sloužit jen k vnější obraně EU a Česko leží uprostřed Unie…
Také NATO přece slouží k vnější obraně a měli jsme tu plány na základny v České republice, které by nás nota bene vystavily odvetným úderům. Česká republika není přitom vnější zemí NATO.
A rád bych připomněl těm, kdo říkají „NATO nás chrání a my se musíme podílet na společné obraně“ – ano, pokud mě někdo chrání, podílím se, ale NATO v současnosti je naopak strůjcem mnoha konfliktů na celém světě a vyvolává stále větší nepřátelství s Ruskem, místo abychom si sedli k mírovému stolu.

Navíc, Česká republika není schopna politiku jestřábů z Washingtonu nijak ovlivnit. To znamená, že když tu budou základny NATO, pak my máme nést rizika za agresivní jednání druhých a to se nám určitě nikdy líbit nebude.
Evropská armáda je podobný případ – velet budou jiní a my jsme určeni poslouchat rozkazy. Návrh našeho hnutí SPD je jiný, chceme rovnocennou spolupráci suverénních států: ekonomickou i v oblasti obrany.

Co říkáte na schůzku nové „Velké Eurotrojky“ (Merkelová, Hollande, Renzi), tedy představitelů největších států EU? Na této schůzce „lídrů“ se mimo jiné opětovně hovořilo o nutnosti pokračování dalšího sjednocování států EU… Jak se vám zamlouvá vláda nové Velké Eurotrojky? 
Doufám, že není reálná. Doufám, že v každé zemi v dohledné době zvítězí či zásadně posílí národní strany jako naše SPD, které unifikaci a zrušení národních států nepřipustí.

Bývalý šéf NATO Rasmussen prohlásil, že se USA musí opětovně stát „světovým policajtem“, tedy vojenským hegemonem na planetě. Je podle vás tento koncept s USA jako vůdčí vojenskou mocnosti na Zemi realistický a vedoucí k nastolení míru na planetě?
Není to realistický koncept. Tenhle koncept přece USA aplikovaly v Latinské Americe v minulém století a skončilo to fiaskem – ve většině zemí lidé americké kolaborantské režimy vyhnaly. A USA dosáhly opaku – jsou nejnenáviděnější zemí a národem na americkém kontinentu.

Ministr Dienstbier chce v ČR prosadit volební právo v obecních volbách pro cizince s občanstvím z EU a následně i pro všechny další cizince, kteří v obci trvale bydlí. Neznamenalo by posílení volebního práva na komunální úrovni posun ke zlepšení demokracie v zemi?
Bezesporu by to změnilo celou naši zemi. O obcích, které budovaly po staletí generace našich předků, by ze dne na den rozhodovali lidé z celé planety – bez kořenů, bez našich tradic, bez našeho občanství a dokonce podle vládního návrhu i bez trvalého pobytu.

Návrhy Sobotkovy a Babišovy vlády jsou neuvěřitelné a vysloveně protinárodní. Já i naše hnutí SPD máme na to názor jasný – právo rozhodovat o této zemi mají primárně ti, kteří ji po generace budují.

Objevila se informace, že ministerstvo školství zamýšlí vytvořit centrální, vládou řízenou instituci s názvem „Dům demokracie a lidských práv“, která má provádět občanskou výchovu občanů… Nezvýšila by se tím šance například na prosazení přímé demokracie, kterou prosazujete?
Stát by měl prostřednictvím školy a veřejnoprávních médií bezesporu propagovat a pěstovat v lidech hodnoty zásadní pro naši civilizaci. Není k tomu však potřebný další institut, jelikož krom rodiny tu je hlavní činitel škola. A důležité je také, jaké hodnoty pod pojmem demokracie prosazujeme.

V současnosti totiž nežijeme v demokracii, ale ve stranické oligarchii. Lidská práva jsou u nás jen selektivní – vybrané elity mají silnější práva než druzí, obyčejní občané. A samozřejmě pod záminkou lidských práv se potlačuje národní povědomí, vlastenectví a evropské tradice. Sobotkova a Babišova vláda selhává i v tomto na celé čáře, stejně jako předtím Kalousek (TOP 09) s Nečasem (ODS).

Bezesporu výchova k demokracii je strašně důležitá, jen to musí být ta skutečná demokracie – tedy ta, kde hlavní slovo má občan a politik mu jen slouží a to jen do té doby, dokud nezklame. Ve světě se skutečné demokracii říká přímá demokracie. Jedná se o systém, kde jsou politici odvolatelní a také přímo hmotně odpovědní. To je to, co v politice od počátku prosazuji.