Budoucnost zemědělství je podle firmy PlantLab ve městech, ne na venkovských polích. Ve městech může být pěstování plodin až 40krát produktivnější.

Pěstování ovoce a zeleniny v budovách uprostřed měst může být až 40krát produktivnější než na polích. Jsou o tom přesvědčeni zástupci nizozemské společnosti PlantLab, kteří zkoumají možnosti pěstování ve vnitřních prostorách městských farem.

Prognózy počítají s tím, že do roku 2050 bude 85 procent z předpokládaných 9 miliard lidí žít ve městech. K poskytnutí každodenního dostatečného přídělu ovoce a zeleniny pro 9 milionů lidí je přitom podle zástupců PlantLab nutné obdělávat plochu o rozloze jedné čtvrtiny Nizozemska. Rostoucí světová populace tak bude ohrožena nedostatkem vody a potravin.

Výzkumníci z PlantLab chtějí těmto hrozbám předejít tím, že díky městskému zemědělství zajistí dostatek cenově dostupné a výživné zeleniny a ovoce. „Budoucnost farmářů je v suterénech budov a ne na poli,“ je přesvědčen jeden z odborníků, Gertjan Meeuws.

„Budoucnost farmářů je v suterénech budov a ne na poli.“

Pěstování plodin ve vnitřních prostorách má poskytovat ideální podmínky pro růst díky červeným LED žárovkám. Oproti tradičním formám zemědělství se zde má také spotřebovat jen 10 procent vody.

Sofistikovaný systém je navíc nastaven tak, že produkce plodin je 3krát vyšší, než ve sklenících a až 40krát vyšší než na polích. Rostliny mohou být v halách pěstovány v několika vrstvách nad sebou, čímž se ušetří velké množství prostoru a pro obyvatele měst zde vznikne tisíce pracovních míst.

Klíčovým faktorem je dále to, že ovoce i zelenina jsou ve vnitřních prostorech izolovány od škodlivého životního prostředí. „Úspěch růstu nebude ovlivněn suchem, chorobami ani nejrůznějšími škůdci,“ uvedl výzkumný tým.

V nejbližších letech ale přesto není příliš pravděpodobné větší rozšíření městských budov na pěstování plodin. Důvodem je pomalý vývoj LED světel, které jsou pro provoz zemědělství stále příliš nákladné. Ceny však neustále klesají a odborníci z PlantLab předpokládají, že moment, kdy se tento druh pěstování vyplatí, je nablízku.

(red)